Jedynie prawda jest ciekawa


Muru jeszcze nie ma, więc... Trump będzie więził imigrantów!

08.04.2018
Amerykakraty
Muru jeszcze nie ma, więc... Trump będzie więził imigrantów!

Donald Trump wydał polecenie departamentom sprawiedliwości i bezpieczeństwa wewnętrznego, które nakazuje im opracowanie sposobu na zakończenie praktyki znanej jako „złap i wypuść”, polegającej na wypuszczaniu nielegalnych imigrantów zaraz po ich aresztowaniu.

Praktyka „złap i wypuść” była od dawna krytykowana przez zwolenników twardego podejścia do nielegalnej imigracji. Polega na tym, że nielegalny imigrant po wyznaczeniu terminu rozprawy sądowej mającej zadecydować o jego deportacji był wypuszczany na wolność. Problem z tym rozwiązaniem był oczywisty – wielu nielegalnych imigrantów nigdy nie stawiało się na rozprawach i trzeba ich było łapać ponownie. Jednak rozwiązanie tego problemu nie będzie proste. W czerwcu 2001 roku Sąd Najwyższy orzekł, że służby graniczne nie mogą trzymać imigrantów w zamknięciu dłużej niż pół roku. Państwa, z których do USA docierają nielegalni imigranci, często odmawiają ich przyjęcia z powrotem, a sądy imigracyjne są przeciążone sprawami, więc załatwienie całej procedury w pół roku zdarza się rzadko. Teoretycznie służby graniczne mogą trzymać nielegalnego imigranta dłużej jeżeli udowodnią, że ryzyko ucieczki bądź sprawiane przez niego zagrożenie dla porządku publicznego są znaczne, ale nie jest to łatwe. Problemem jest również brak odpowiedniej infrastruktury w której można by przetrzymywać nielegalnych imigrantów w oczekiwaniu na deportację.

Służby trafią na dywanik?

Zgodnie z poleceniem Trumpa agencje odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic mają 45 dni na złożenie w Białym Domu raportów, w których opiszą działania, jakie podjęły aby skończyć tą praktykę. Dodatkowo mają dostarczyć listę wszystkich położonych w pobliżu granicy budynków, także tych należących do armii, które można przerobić na ośrodki, w których imigranci będą oczekiwali na deportację. Druga część polecenia jest jednak ciekawsza: Jeff Sessions, prokurator generalny, i Kirstjen Nielsen, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego, mają określić sposoby i potrzebne środki na ograniczenie tego zjawiska.

Czy w praktyce uda się ograniczyć liczbę nielegalnych imigrantów, którzy zostają wypuszczeni i trzeba ich potem łapać ponownie? W pewnym stopniu na pewno tak, chociaż różnica nie będzie zapewne znacząca. Trump może jednak dużo zyskać na tym politycznie. Po podpisaniu ustawy budżetowej która nie zabierała finansowania dla budowy muru na granicy z Meksykiem był powszechnie krytykowany przez swoich zwolenników, dla których kwestie nielegalnej imigracji są ważne. Walcząc z catch and release pokaże im, że pomimo tamtej decyzji nadal podchodzi do tematu poważnie i odzyska zapewne trochę poparcia wśród własnej bazy. Dodatkowo dotychczasowa praktyka pokazuje, że Demokraci zaczną go z tego powodu atakować, chcąc podlizać się własnemu lewemu skrzydłu – co tylko wzmocni stawiane im od jakiegoś czasu zarzuty tego, że bardziej przejmują się nielegalnymi imigrantami niż własnymi obywatelami. 

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook