Jedynie prawda jest ciekawa


Msza w Lesie Katyńskim

10.04.2017

W uroczystości udział wzięło ponad 100 osób, w tym krewni ofiar zbrodni katyńskiej.

Doły śmierci w Katyniu miały na zawsze ukryć prawdę o zbrodni NKWD z 1940 r. Miały być gwarantem, że wolna Polska już się nie odrodzi - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście, odczytanym podczas uroczystości w Lesie Katyńskim.W Lesie Katyńskim - z udziałem ponad 100-osobowej delegacji, w tym krewnych ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej - zakończyły się w poniedziałek uroczystości upamiętniające zbrodnię NKWD sprzed 77 lat. Rozpoczęły się one od symbolicznego uderzenia w Dzwon Pamięci, następnie odegrany i odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. List wicepremiera Glińskiego odczytano po mszy św., którą odprawił ks. płk Jan Domian, a koncelebrował o. Ptolemeusz z parafii katolickiej w Smoleńsku.

"Doły śmierci w Katyniu, Piatichatkach, Miednoje, Bykowni oraz innych niezidentyfikowanych jeszcze miejscach na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Miały być gwarantem tego, że wolna Polska już nigdy nie odrodzi się i nie stanie żadnemu z totalitaryzmów na drodze do podboju Europy i świata" - podkreślił Gliński, którego list podczas uroczystości w Lesie Katyńskim odczytał dyrektor Biura Ministra w MKiDN Michał Góras. Wicepremier i szef MKiDN podkreślił też, że pomimo "ostatecznego zwycięstwa prawdy, której wyrazem są wybudowane staraniem Rzeczypospolitej cztery cmentarze katyńskie, nadal pojawiają się próby zanegowania zbrodni katyńskiej, zrzucenia winy na innych sprawców, pomniejszenia liczby ofiar".

Podziękował przy tym rodzinom katyńskim i tym osobom i środowiskom, które nieugięcie pielęgnują prawdę o zbrodni katyńskiej. "Wiernie wytrwano przy pamięci o ofiarach zbrodni sowieckich i obroniono świadectwo przekazywane kolejnym pokoleniom Polaków" - podkreślił Gliński.

Przypomniał też, że za mord katyński popełniony na ponad 21 tysiącach polskich obywateli odpowiadają "najwyższe władze sowieckie", w tym przywódca Związku Sowieckiego Józef Stalin i szef NKWD Ławrientij Beria. "Beria, uzasadniając Józefowi Stalinowi zastosowanie wobec uwięzionych najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania, napisał, iż polscy oficerowie i policjanci są zdeklarowanymi, pełnymi nienawiści wrogami władzy sowieckiej, którzy nie rokują nadziei poprawy" - zaznaczył Gliński.

Minister zwrócił też uwagę, że uczestnicy uroczystości w Lesie Katyńskim stoją w pobliżu dawnej willi NKWD, w której mordowano polskich obywateli. "Bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez aktu oskarżenia, od 4 kwietnia 1940 roku zaczęto rozstrzeliwać kolejne grupy oficerów, jeńców Kozielska. Znamienne, że willa ta po latach stała się sanatorium dla NKWD, a później KGB" - podkreślił. W tym samym czasie, kiedy funkcjonariusze NKWD mordowali polskich jeńców i więźniów - zwrócił uwagę Gliński - ich rodziny stały się ofiarami masowej deportacji w głąb Związku Sowieckiego; jak mówił - wiele z nich nigdy już nie wróciło do Polski. "Rodzinom tym w upokarzający sposób odebrano nawet prawo do publicznej żałoby i godnego upamiętnienia najbliższych" - dodał wicepremier.

Wcześniej, w homilii podczas odprawionej w Lesie Katyńskim mszy św., ks. płk Domian powiedział, że ofiary zbrodni katyńskiej to był kwiat polskiej inteligencji, oficerowie, ludzie różnych zawodów. "Nie rokowali nadziei, że da się ich urobić do konsystencji ludzi sowieckich, wobec czego byli wrogami, których należało unicestwić. Zbrodnia katyńska pochłonęła tysiące ofiar. Według ustaleń historyków NKWD zamordowało co najmniej 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - mówił.

Jak dodał, "nie ma wątpliwości, że w dziejach świata nie ma zbrodni, która by objęła tak duży odsetek kadry oficerskiej danego państwa. Katyń stanowi tragiczne wydarzenie w dziejach Polski, które na trwałe znalazło miejsce w historii powszechnej Polski i świata (...) niech z tego miejsca płynie nauka miłości ojczyzny, lekcja patriotyzmu, która musi być siłą moralną dla kolejnych pokoleń, abyśmy dobrze używali daru wolności". Podczas uroczystości odmówiono również modlitwy ekumeniczne. Zastępca prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego ks. płk Aleksy Andrejuk powiedział, że w Katyniu "nieważne było wyznanie, religia, narodowość - wszystkich ich łączył polski mundur. - Ginęli jak męczennicy, bo byli patriotami. Ginęli zostawiając swoje rodziny, bliskich, którzy przez wiele lat nie mogli uwierzyć w śmierć" - mówił.

Na zakończenie uroczystości odbyła się ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy. Oprócz przedstawicieli rodzin oraz polskich władz, kwiaty złożyli też przedstawiciele Nowoczesnej, m.in. Paweł Rabiej. Władze Rosji reprezentował w Katyniu przedstawiciel zarządu ds. relacji międzynarodowych administracji obwodu smoleńskiego Jewgieni Zacharenkow. Obecni byli również przedstawiciele wojskowego korpusu dyplomatycznego akredytowani w Rosji m.in. z USA, Niemiec i państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wcześniej polska delegacja złożyła również wspólnie z przedstawicielami Rosji z obwodu smoleńskiego kwiaty w części prawosławnej memoriału katyńskiego, gdzie złożone zostały szczątki ofiar stalinizmu. Po uroczystościach w Lesie Katyńskim polska pielgrzymka - zgodnie z planem - udaje się do Smoleńska na miejsce katastrofy samolotu Tu-154M, gdzie odbędą się uroczystości 7. rocznicy tej tragedii.

Polski cmentarz w Katyniu, gdzie pochowane są szczątki ok. 4400 oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, został uroczyście otwarty 28 lipca 2000 r. z udziałem ówczesnego premiera Jerzego Buzka i wicepremiera Rosji Wiktora Christienki. 4 czerwca 1995 r. z udziałem prezydenta Lecha Wałęsy dokonano wmurowania aktu erekcyjnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Cmentarz obejmuje obszar 1,4 ha. Zawiera sześć dużych grobów zbiorowych ze szczątkami oficerów i dwie mogiły generałów. Groby leżą po dwóch stronach alei cmentarza wiodącej do zespołu ołtarzowego z podziemnym dzwonem. Wokół cmentarza biegnie aleja, wzdłuż której umieszczono tabliczki z nazwiskami zamordowanych.

Z Katynia Norbert Nowotnik

mly/PAP

fot. [Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook