Jedynie prawda jest ciekawa


"To zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji" - rosyjskie MSZ o zakupie Patriotów przez Polskę

29.03.2018
1270zakharova
"To zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji" - rosyjskie MSZ o zakupie Patriotów przez Polskę

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że Moskwa jest zaniepokojona "militaryzacją" Polski, której potwierdzeniem - jak oceniła - jest niedawne podpisanie przez Polskę umowy na dostawę systemu Patriot.

Przedstawicielka MSZ Rosji zwróciła uwagę, że Polska podnosi wydatki na obronność i podejmuje "poważne wysiłki" w celu modernizacji technicznej jej sił zbrojnych. Polska również "reformuje system dowodzenia wojskami i zwiększa ich liczebność" - zauważyła.

Jak dodała, władze Polski również zabiegają o zwiększenie sił i sprzętu sojuszników z NATO na terytorium kraju. "Trwa realizacja planów amerykańskich dotyczących stworzenia na północy Polski bazy obrony przeciwrakietowej" - wskazała.

"Oceniamy podejmowane kroki jako element destabilizacji sytuacji wojskowo-politycznej w Europie i zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej" - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji.

Zapewniła następnie, że "środki obronne Rosji są wystarczające do zapewnienia nietykalności jej granic zachodnich" i obrony jej terytorium.

Polska podpisała w środę umowę na dostawę amerykańskich rakietowych kompleksów obrony powietrznej Patriot. Podpisanie umowy oznacza, że Polska dołączy do grona 15 państw będących ich użytkownikami, wśród których jest pięć europejskich krajów NATO.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook