Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ Węgier ostro o Timmermansie

05.05.2017

Według ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, który oskarżył węgierskiego premiera i rząd o antysemityzm, powinien podać się do dymisji - podało w piątek na swojej stronie internetowej MSZ.

Na konferencji prasowej w Budapeszcie, nadanej przez węgierską telewizję M1, Szijjarto uznał, że swoim oskarżeniem Timmermans obraża Węgry, "a jeśli przedstawiciel Unii Europejskiej tak poważnie oskarża państwo członkowskie w takiej sprawie, w takim razie nie pozostaje mu nic innego, jak ustąpić z zajmowanego stanowiska". Węgierski minister oskarżenie o antysemityzm nazwał niesprawiedliwym i nie do przyjęcia oraz podkreślił, że Węgry "zrobiły więcej niż ktokolwiek w Europie, by zwalczać antysemityzm". W tym kontekście przypomniał również, że w ostatnich latach Węgry dokonały nadzwyczajnego wysiłku, by chronić granice swoje i unijne. A to oznacza, że "zrobiliśmy więcej niż ktokolwiek inny w interesie ochrony Europy i żydowskiej społeczności żyjącej w Europie" - powiedział Szijjarto.

Przypomniał, że węgierskie władze wprowadziły dzień upamiętniający ofiary Holokaustu, penalizację negacjonizmu, gwarantują konstytucyjnie bezpieczeństwo węgierskich Żydów oraz "wprowadziły zero tolerancji pod względem antysemityzmu", remontowały synagogi nie tylko na Węgrzech, ale również w krajach sąsiednich, żydzi zaś "mogą zawsze liczyć na szacunek, przyjaźń i ochronę ze strony węgierskiego rządu". Wiceszefa KE nazwał tchórzem, przypominając, że Timmermans nie przedstawił swego "mocnego i bezpodstawnego oskarżenia" podczas bezpośredniej dyskusji z Viktorem Orbanem w Parlamencie Europejskim, ale później, w wywiadzie dla niemieckiego lewicowo-liberalnego tygodnika "Die Zeit", gdy premier Węgier nie mógł już na nie bezpośrednio odpowiedzieć.

W wywiadzie, który ukazał się w środę w wydaniu internetowym "Die Zeit", na sugestie tygodnika, że Orban ma "wyraźnie antysemickie" poglądy, skoro kilka dni wcześniej podczas debaty w PE nazwał amerykańskiego miliardera George'a Sorosa "finansowym spekulantem", Timmermans odparł, że tak właśnie odebrał słowa węgierskiego premiera i był nimi oburzony. Debata z udziałem premiera Orbana odbyła się w PE 26 kwietnia. Dotyczyła m.in. węgierskiej ustawy o szkołach wyższych, uznanej przez krytyków za wyraźny atak na finansowany przez Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) w Budapeszcie i niezależność akademicką. Orban odrzucał oskarżenia ze strony większości europosłów i Komisji Europejskiej pod adresem swojego rządu, przekonując, że zarzuty dotyczące CEU są absurdalne.

Szijjarto wskazał, że węgierski rząd ma istotnie problemy z pochodzącym z Węgier Sorosem, który "wyraźnie chce doprowadzić do upadku" obecnego gabinetu, jednak kwestie te "nie mają absolutnie nic wspólnego ani z pochodzeniem Sorosa, ani jego religią". Według niego kraje, które wiele uczyniły dla ochrony Europy, nie są zagrożeniem dla jedności Unii Europejskiej, ponieważ "jedność UE jest narażana przez polityków, takich jak Frans Timmermans", tak samo jak Brexit "jest również błędem brukselskich polityków, takich jak Frans Timmermans, ponieważ przez nich w ostatnich latach spada konkurencyjność UE" i dlatego nie są oni w ogóle w stanie stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed Europą.

Timmermans jest pierwszym wiceprzewodniczącym KE i komisarzem ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji, odpowiedzialnym za zrównoważony rozwój i zwiększenie konkurencyjności. Szef węgierskiej dyplomacji zarzucił też Timmermansowi, że "chciałby zalać Europę i Unię Europejską" nielegalnymi imigrantami", kiedy w rzeczywistości to ci, którzy popierają nielegalną imigracje "zagrażają Europie, a w jej ramach Węgrom", czego rząd węgierski nie może, niezależnie od siły nacisków, tolerować. 

fot. [PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook