Jedynie prawda jest ciekawa


MSW Francji: Zamachowiec szybko się zradykalizował

16.07.2016

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve oświadczył w sobotę, że sprawca czwartkowego zamachu w Nicei, do którego przyznało się Państwo Islamskie (IS), najprawdopodobniej "zradykalizował się bardzo szybko".

Szef MSW powiedział, że "zamach nowego typu" - w Nicei w świętujący na promenadzie tłum w czwartek wieczorem wjechała ciężarówka, zabijając 84 ludzi - "uwidacznia ekstremalne trudności w walce z terroryzmem". 

Cazeneuve powtórzył w sobotę, że mieszkający w Nicei Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel, który kierował ciężarówką, "nie był znany służbom wywiadowczym". Jak wskazał, teraz "osoby podatne na przesłanie Państwa Islamskiego angażują się w niezwykle brutalne operacje, niekoniecznie biorąc wcześniej udział w walkach i bez przeszkolenia". 

"Wygląda na to, że zradykalizował się on bardzo szybko; w każdym razie na to wskazują pierwsze informacje z zeznań ludzi będących w jego otoczeniu" - powiedział Cazeneuve dziennikarzom w Paryżu. 

Jeszcze w piątek wieczorem szef MSW mówił, że nie może potwierdzić, czy Bouhlel miał związki z radykalnym islamem. 

W sobotę Państwo Islamskie przyznało się za pośrednictwem związanej z dżihadystami agencji Al-Amak do odpowiedzialności za zamach w Nicei. Jak poinformowano, była to odpowiedź na apele o przeprowadzanie ataków na obywateli krajów biorących udział w koalicji przeciwko IS. 


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook