Jedynie prawda jest ciekawa


Mroczne kulisy powstania Gazociągu Północnego. Dziennikarz opisuje współpracę KGB i Stasi

05.12.2017
stasikgb04122017
Mroczne kulisy powstania Gazociągu Północnego. Dziennikarz opisuje współpracę KGB i Stasi

Duński dziennikarz Jens Hovsgaard opisał kulisy działania rosyjskiego Gazpromu prowadzące do powstania tzw. Gazociągu Północnego, czyli Nord Stream. Z jego śledztwa wyłania się projekt prowadzony pod nadzorem niemieckiej i rosyjskiej siatki szpiegowskiej, w tle zaś miesza się ze sobą wielka polityka, mroczne interesy i ogromne pieniądze.

Sprawę opisał serwis TVP Info, który przypomniał, iż w ubiegłym tygodniu Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji, zorganizowała w Parlamencie Europejskim debatę z duńskim dziennikarzem, który od dłuższego czasu zajmuje się sprawą Nord Stream. – Ukazuję, jak Kreml i Gazprom, z Putinem i byłymi agentami Stasi i KGB na czele, przekupywali i szantażowali polityków i innych decydentów na poziomie ministerialnym w krajach takich jak Szwecja, Finlandia, Niemcy czy Dania. Brudna historia – mówił Hovsgaard w jednym z wywiadów.

Co sprawiło, że duński dziennikarz zainteresował się projektami prowadzonymi przez Gazprom, w tym Nord Streamem? Hovsgaard przyznał w rozmowie z TVP Info, że zaciekawiło go usilne promowanie tego projektu w zachodniej Europie. Dlatego postanowił zbadać sprawę i odkrył powiązania czołowych europejskich polityków z Gazpromem, czyli de facto rosyjskimi służbami.

–  Dziennikarz ustalił, że kilku prezesów rosyjskiego koncernu również było wcześniej związanych z resortem bezpieczeństwa ZSRR. Z kolei Matthias Warnig, dyrektor zarządzający projektem Nord Stream, to z kolei człowiek związany ze Stasi, byłym wywiadem NRD, który z tych czasów zna Putina. Hovsgaard twierdzi wręcz, że to byli agenci służb stali za powstawaniem tego przedsięwzięcia – czytamy w serwisie tvp.info.

Kremlowi udało się zdobyć poparcie dla Gazpromu prostymi metodami. Niektórych europejskich polityków przekupywano, innych zastraszano, innym proponowano pracę. Przykładem tego ostatniego postępowania jest choćby kariera byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera, który prosto ze swojego stanowiska kanclerza przeniósł się do pracy na rzecz Nord Stream. Podobnie Goran Persson, były szwedzki premier, który aktualnie lobbuje na rzecz Gazociągu Północnego i były premier Finlandii Paavo Lipponen. Podobnych przypadków duński dziennikarz opisuje w swoich tekstach znacznie więcej.

Tego typu działania nie wyczerpują starań rosyjskich i niemieckich służb na rzecz Gazpromu. Poza przekupywaniem i szantażowaniem europejskich polityków, Rosja do swojej walki o Gazociąg dołożyła cały szereg innych działań, m.in. groźby nałożenia sankcji i embarga na państwa, które były krytyczne wobec planów Kremla. 

ac

fot. kremlin.ru / wikimedia commons

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook