Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Możliwa izolacja Izraela?

29.11.2012

Wniosek Palestyńczyków w sprawie podniesienia statusu w ONZ poprze w czwartek zapewne co najmniej 150 krajów. Izrael poniesie upokarzającą polityczną porażkę i stanie w obliczu izolacji - ocenia izraelski dziennik "Haarec".

Głosowanie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które będzie transmitowane na żywo na całym świecie, oznaczać będzie bezprecedensowy sukces władz Autonomii Palestyńskiej i Mahmuda Abbasa. W przeciwieństwie do nich premier Izraela Benjamin Netanjahu, szef MSZ Awigdor Lieberman i minister obrony Ehud Barak powinni uznać, że palestyńskie zwycięstwo w ONZ oznacza porażkę Izraela i ich osobistą - komentuje dziennik.

W tej sytuacji izraelski resort dyplomacji już niemal zaniechał starań na rzecz przekonywania krajów, by głosowały przeciwko palestyńskiemu wnioskowi. Netanjahu i Lieberman mogą już tylko ograniczać szkody, zwłaszcza w wymiarze politycznym w kontekście nadchodzących wyborów. A robią tak, podkreślając, że krok Palestyńczyków ma charakter "czysto techniczny" - komentuje "Haarec".

Przytacza wypowiedź przedstawiciela izraelskiej dyplomacji na temat stanowiska Izraela, według którego palestyńska rezolucja "nie ma znaczenia, ponieważ tylko Rada Bezpieczeństwa może realnie ustanowić państwo"; chodzi o to, że tylko RB ONZ może zaakceptować status kraju jako pełnego członka ONZ. "Wieczorem w Ramalli będą świętować, ale w piątek rano nic się tam nie zmieni" - oświadczył ten dyplomata.

"Haarec" przypomina, że wraz ze zbliżaniem się głosowania coraz więcej zachodnich krajów zapowiadało, że zagłosuje na "tak". Zamiar taki zgłosiło m.in. 11 członków Unii Europejskiej, a także Norwegia i Szwajcaria. Izrael znajdzie się zatem w izolacji obok USA, Kanady, Mikronezji, Wysp Marshalla - pisze "Haarec".

"Sytuacja jest bardzo poważa. Zostanie nam wymierzony cios i będziemy niemal całkowicie osamotnieni" - powiedział cytowany przedstawiciel resortu spraw zagranicznych.

W innym artykule ten sam dziennik przestrzega, że za głosowaniem w ONZ muszą pójść konkretne kroki, inaczej będzie to "czysto symboliczny gest". "Nazajutrz po głosowaniu w ONZ za przyznaniem Palestyńczykom statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora, kierownictwo Autonomii Palestyńskiej odkryje, że łatwiej namówić kilka krajów europejskich do głosowania na +tak+ niż spełnić wygórowane oczekiwania, towarzyszące temu krokowi, i przekonać własnych ludzi, że jest zdolne do zmiany własnego modus operandi" - ocenia "Haarec".

PAP/run

fot. EPA

Warto poczytać

 1. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 2. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 3. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 4. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 5. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 6. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 7. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 8. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook