Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Mów prawdę!" w Brześciu

26.02.2012

Działacze kampanii obywatelskiej "Mów Prawdę!" zebrali w Brześciu około 3 tys. podpisów pod petycją do władz o wprowadzenie małego ruchu przygranicznego z Polską. W petycji, którą przekazano władzom Brześcia w niedzielę, apeluje się także o przyspieszenie prac nad budową międzynarodowego przejścia pieszego Brześć - Terespol. Obecnie istniejące przejście samochodowe Brześć-Terespol jest bardzo uczęszczane i władze miast położonych po obu stronach granicy myślą o rozwiązaniu sytuacji.

Jak powiedziała Kanius, podpisy zbierano w ramach programu "Krok ku Europie", zainicjowanego przez "Mów Prawdę!" pod koniec sierpnia 2011 r. Program ten ma na celu przyspieszenie wdrożenia małego ruchu przygranicznego z Polską i - jak mówi Kanius - będzie prowadzony, dopóki cel ten nie zostanie osiągnięty.

1 marca rozpocznie się wydawanie zezwoleń na bezwizowe przekraczanie granicy Białorusi z Łotwą. Białoruś podpisała także umowę o małym ruchu przygranicznym z Polską, ale to tej pory nie została ona ratyfikowana przez Mińsk.

Ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka przypomniał w połowie listopada 2011 r., że Polska we wrześniu 2010 r. zakończyła ratyfikację umowy o małym ruchu granicznym i przekazała odpowiednie dokumenty Białorusi. - Czekamy 14 miesięcy, powiedziano nam, że prezydent Alaksandr Łukaszenka w grudniu zeszłego roku podpisał porozumienie, ale są podobno jakieś sprawy techniczne i strona białoruska nie jest gotowa - zauważył.

Rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych zareagował na to następująco: - Jeśli chodzi o umowę o małym ruchu granicznym, to możemy stwierdzić, że strona polska zrobiła i nadal robi wszystko co możliwe, aby stworzyć maksymalnie niesprzyjające tło dla wejścia w życie tej umowy.

Szef Departamentu Konsularnego białoruskiego MSZ Alaksandr Astrouski oznajmił zaś, że w ostatnim czasie Warszawa wykonała cały szereg kroków, które utrudniają realizację odpowiednich porozumień między Białorusią i Polską. Jak dodał, żeby porozumienie weszło w życie, potrzebna jest odpowiednia atmosfera w dwustronnych stosunkach, w tym w sferze politycznej.

Tydzień temu w białoruskiej telewizji wyemitowano w głównym programie wiadomości materiał o Polsce, w którym komentator mówi: - O jakim rozwoju ruchu przygranicznego może być mowa, jeśli za Bugiem proponuje się rozszerzyć listę osób objętych zakazem wjazdu do UE? Do Polski nie wpuszcza się nawet etnicznych Polaków, którzy są dla Warszawy niewygodni.

- Co więcej, Sikorski i jego koledzy chcą dodać do czarnej listy wszystkich, którzy popierają reżim Łukaszenki lub czerpią z niego zyski. W istocie proponuje się włączenie na czarną listę 80 proc. Białorusinów, którzy zagłosowali nie tak, jak się podoba Sikorskiemu czy Buzkowi - dodał komentator, przypominając, że pod apelem o odebraniu Białorusi prawa do organizowania w 2014 r. mistrzostw świata w hokeju na lodzie widnieje podpis właśnie byłego szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 2. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

 3. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 4. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 5. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 6. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 7. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook