Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa zwróci się ku UE? Wszystko przez sankcje USA

25.07.2017

W sytuacji, gdy Kongres USA przyjmie sankcje, które na wiele lat określą wektor polityki amerykańskiej wobec Rosji, szansą dla Moskwy może być aktywizacja polityki na kierunku europejskim i uczynienie go priorytetowym - ocenia we wtorek dziennik "Kommiersant".

Gazeta przyznaje, że płonne okazały się nadzieje, jakie w kontekście stosunków rosyjsko-amerykańskich wiązano z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - W tej sytuacji realną szansą dla Rosji może się stać silna aktywizacja jej polityki europejskiej. W odróżnieniu od USA, Unia Europejska (...) ma w Rosji poważne interesy gospodarcze - przypomina komentator dziennika.

Ocenia on, że jeśli Rosja zrezygnuje ze stawiania na "krzykliwe", marginalne europejskie siły polityczne, a "uczyni kierunek europejski głównym w stosunkach ze wspólnotą euroatlantycką, to zachowa dla siebie Zachód, choć utraci Amerykę".

"Kommiersant" podkreśla, że europejscy partnerzy USA zareagowali negatywnie na ostatnie wydarzenia w Kongresie; dziennik ocenia, że "nie chcą oni padać ofiarą cudzej wewnętrznej wojny politycznej". - Zarazem - dodaje - Europa wcale nie chce stawać się dla Moskwy "dobrym policjantem" i w pewnych kwestiach jest nawet gotowa zaostrzyć własne środki wywierania na nią presji.

Zdaniem gazety skutkiem decyzji Kongresu będzie nowy etap w stosunkach z Zachodem, który"podzielił się", choć "do ostatniego czasu zajmował solidarne stanowisko wobec Rosji". Uwzględniając ten rozdźwięk - Moskwa będzie musiała wyraźniej rozdzielać kierunek amerykański i europejski w swojej polityce, formułując je na nowo - ocenia "Kommiersant".

Jak zauważa, "praktycznie nieuchronne" przyjęcie sankcji wobec Rosji "określi wektor polityki amerykańskiej wobec Moskwy na wiele lat". Projekt ustawy przygotowany przez Kongres "pozostawia prezydentowi (USA) rolę statysty: przyszłość stosunków rosyjsko-amerykańskich faktycznie już od niego nie zależy".

Stan obecnych stosunków z USA dziennik określa jako "katastrofę" wywołaną wystąpieniem kilku niesprzyjających czynników naraz. Po pierwsze, "w historii USA nigdy nie było przypadku, gdy prezydent musiał toczyć wojnę o przetrwanie polityczne od pierwszych dni pobytu w Białym Domu". Po drugie, "prezydentem tym okazał się człowiek zupełnie nieprzygotowany do długotrwałej walki aparatu"; Rosja - zdaniem gazety - w tej walce "stała się pałką do zadawania ciosów". "Kommiersant" zarzuca również Trumpowi, że będąc pragmatykiem i biznesmenem, ale "nie mając horyzontów polityka międzynarodowego" i nie rozumiejąc geopolityki, "w rezultacie nie zrozumiał, po co Ameryce są potrzebne relacje z Moskwą i dlaczego trzeba o nie aż tak walczyć".

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook