Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa o zamachu w Ankarze

19.12.2016

Rzecznik Kremla: To tragiczny dzień dla Rosji.

Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł od ran postrzałowych – potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne doniesienia rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Ataku na dyplomatę dokonano, gdy przemawiał w galerii sztuki w Ankarze. Napastnik oświadczył, że zamach był „zemstą za Aleppo”.

– To tragiczny dzień dla rosyjskiej dyplomacji. Dziś w Ankarze na publicznej imprezie ambasador Rosji został raniony i zmarł – oznajmiła Zacharowa. Zaznaczyła przy tym, że władze tureckie powinny przeprowadzić skrupulatne dochodzenie w sprawie zabójstwa Karłowa.

Zamach potępiła także ONZ. – Potępiamy atak z bronią w ręku na rosyjskiego ambasadora w Turcji. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla zamachu na dyplomatę czy ambasadora – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Zabójstwo skomentował również amerykański Departament Stanu. „Potępiamy ten akt przemocy, ktokolwiek go popełnił. Nasze myśli i modlitwy są z ambasadorem Rosji i jego rodziną” – głosi komunikat przygotowany przez rzecznika resortu Johna Kirby’ego.

Kondolencje rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi złożyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Napisała, że jest „głęboko wstrząśnięta niewyobrażalnym atakiem na rosyjskiego ambasadora”. Przekazała także wyrazy współczucia rodzinie i znajomym zabitego oraz rosyjskim władzom. Napisała też, że Unia Europejska potępia zamach w najostrzejszych słowach.

Do zamachu na rosyjskiego ambasadora doszło w poniedziałek po południu w galerii sztuki w Ankarze. Dyplomata zmarł w wyniku ran postrzałowych. Napastnik, którym okazał się być turecki policjant, został zabity przez policję.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook