Jedynie prawda jest ciekawa

"Moskwa nigdy nie groziła Warszawie"

26.01.2015

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew w wywiadzie dla agencji RIA Nowosti powiedział, że Moskwa nigdy nie groziła Warszawie.

Według niego tego rodzaju doniesienia, jakoby groziła agresja ze strony Rosji, wywołują one co najmniej konsternację.

Andriejew twierdzi, że w Polsce cała elita polityczna, a za nią polska prasa stale ostrzegają przed rosyjskim zagrożeniem. Jednocześnie zapewniał, że "Moskwa nigdy nie zagrażała Warszawie". Jego zdaniem jest to "całkiem oczywiste".

Mówiąc o "domysłach, jakoby ze strony Rosji groziła jakaś agresja, okupacja sąsiednich krajów" ambasador spytał: "A czy nam, Rosjanom, jest to potrzebne? I po co jest nam to potrzebne?"

W ocenie Andriejewa stosunki polsko-rosyjskie znacznie się pogorszyły "po antykonstytucyjnym przewrocie na Ukrainie i wejściu Krymu w skład Rosji". Ambasador twierdzi, że to nie strona rosyjska te stosunki zamrażała.

Zarazem Andriejew wskazuje, że nie można mówić o "totalnym zamrożeniu stosunków" i podkreśla, że kontynuowane są relacje gospodarcze, a także organizowanie przedsięwzięć kulturalnych. Wymienił festiwal kina rosyjskiego "Sputnik nad Polską", festiwal piosenek Anny German "i wiele innych projektów".

- Stosunki robocze są zachowane. Czego faktycznie nie ma, to kontaktów na wysokim szczeblu politycznym - powiedział rosyjski dyplomata.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook