Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa: Korwin ma rację

21.04.2015

Przedstawiciele rosyjskiej dyplomacji twierdzą, że Janusz Korwin-Mikke mówi prawdę sugerując, że snajperzy, którzy strzelali na kijowskim Majdanie szkoleni byli w Polsce.

„Polski deputowany Parlamentu Europejskiego przyznał, że snajperzy na Majdanie szkoleni byli w Polsce” - napisał na Twitterze pełnomocnik rosyjskiego ministerstwa Kontantin Dołgow o wypowiedzi polskiego eurodeputowanego i kandydata na prezydenta Janusza Korwin-Mikkego, którego słowa przywołuje portal rp.pl „Prawda przebija się na światło dzienne” - czytamy na portalu słowa urzędnika.

W taki sposób Dołgow, który jest „pełnomocnikiem ds. praw człowieka, demokracji i rządów prawa w rosyjskim resorcie dyplomacji zareagował na słowa Janusz Korwin-Mikke 15 kwietnia powiedział, że snajperzy którzy zabijali manifestantów na kijowskim Majdanie szkoleni byli w Polsce. Jest to reakcja na wywiad dla portalu „Wirtualna Polska", w którym Mikke powiedział, że snajperzy którzy zabijali manifestantów na kijowskim Majdanie szkoleni byli w Polsce. „To była również nasza operacja. Snajperzy byli szkoleni także w Polsce” - oświadczył wtedy kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej.

Według niego, w czasie walk na kijowskim Majdanie zginęło 40 demonstrantów i 20 policjantów. Zarówno opinia Korwina-Mikke o snajperach, jak i jego dane bardzo różnią się od tych podawanych przez stronę ukraińską. Dane o zabitych manifestantach różnią w zależności od źródła: od 106 (ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia) do 760 (lekarze-ochotnicy pracujący na Majdanie).

Wiedzę na temat wydarzeń na kijowskim majdanie szef partii KORWiN miał czerpać od Urmasa Paetza, ministra spraw zagranicznych Estonii, który według jego relacji przyznał w rozmowie z ówczesną szefową unijnej dyplomacji panią baronową Katarzyną Ashton of Upholland, że na Majdanie strzelali ludzie szkoleni na zachodzie, a nie ludzie prezydenta Janukowycza, czy Putina.

Te słowa polskiego polityka wywołały ogromny entuzjazm w Moskwie, który przebija się w dzisiejszych tweetach Dołogowa. „Ukraińskie władze boją się uczciwego śledztwa w sprawie wydarzeń na Majdanie. Wykazałoby, że zachodni przedstawiciele rozdawali tam nie tylko pierożki”  - czytamy na jego profilu.

ŁS / rp.pl

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook