Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki w FoxNews: Polska chce być solidnym sojusznikiem USA

05.09.2017

- Polscy i amerykańscy żołnierze "muszą być razem" - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Nowym Jorku w wywiadzie dla telewizji FoxNews.

- Musimy walczyć ramię w ramię razem z amerykańskimi żołnierzami. Musimy być razem. Bardzo cieszy nas obecność amerykańskich sił w naszym kraju. Już od Kościuszki i Pułaskiego walczyliśmy ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami. Dziś walczymy w Iraku i Afganistanie. Jestem pewien, że jest to czas, gdy musimy być zjednoczeni - oświadczył wicepremier.

Zapytany o zbliżające się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 wicepremier stwierdził, że stanowią one "poważne zagrożenie" ze względu na to, iż "Rosja jest agresywna (...), zaatakowała Ukrainę, tak jak zaatakowała wiele krajów przez ostatnich 400 lat".

- Nasz prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku otwarcie mówił o rosyjskiej agresji na Gruzję. Niewiele osób wtedy wierzyło, że może mieć rację. Powiedział: Ukraina będzie następna. I tak było. Dlatego nie będę bagatelizował tego, co będzie się tam (podczas manewrów - PAP) działo - podkreślił Morawiecki.

Zapewnił, że "Polska jest bezpieczna, ma bardzo silne wojsko", ale "ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami" musi pozostać "bardzo czujna i uważna" ze względu na rosyjską agresję.

Wicepremier odniósł się również do lipcowej wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. - Myślę, że prezydent Trump wystarczająco wyraźnie zagwarantował art. 5 - zaznaczył. Zapewnił też, że Polska i USA prowadzą bliską współpracę w sektorze energetycznym, gospodarczym i wojskowym.

Wicepremier pozytywnie ocenił też niedawne rozszerzenie sankcji wobec Rosji. - Według mnie Rosja może wykonać krok w tył jedynie, jeśli będzie odczuwać silną presję - oświadczył.

- Jest też kwestia Nord Stream 2. (...) Chcemy być hubem amerykańskiego gazu w Europie - dodał w studiu FoxNews. Wicepremier ocenił, że "jest to bardzo ważna kwestia zarówno dla Rosji, Polski, jak i Ameryki".

Zapytany o polską politykę migracyjną wicepremier podkreślił, że Polska "przyjęła już kilkaset tysięcy uchodźców albo i więcej". - Przy naszej granicy, w Ukrainie trwa wojna. 1,5 mln Ukraińców przybyło do Polski. Niektórzy z nich oczywiście są migrującymi pracownikami. Biorąc pod uwagę to, że 10 albo i 20 proc. obszaru Ukrainy jest objęte wojną, ok. 20 proc. osób, które przybyły do nas, jest uchodźcami - dodał wicepremier.

- Uważam, że Polska jest bezpieczna dzięki naszej polityce migracyjnej. Chcemy, aby nasze granice były bezpieczne, tak jak w przypadku australijskiej czy amerykańskiej polityki. To właśnie dlatego w Polsce nie doszło do ataków terrorystycznych - oświadczył Morawiecki.

Na pytanie o polsko-unijne relacje Morawiecki zapewnił, że Polska jest stabilnym, dobrym członkiem UE i ma z nią wiele wspólnego, ale"chcemy też, by pozwolić Polsce być Polską, tak jak powiedział (prezydent Ronald) Reagan w latach 80.". - Dlatego też mamy pewne różnice zdań z innymi krajami - stwierdził.

PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 3. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 4. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 5. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 6. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook