Jedynie prawda jest ciekawa


Molestowane kobiety „ludźmi roku” magazynu Time

06.12.2017
time06122017
Molestowane kobiety „ludźmi roku” magazynu Time

Magazyn Time zdecydował, że nadawany corocznie tytuł człowieka roku w 2017 otrzymają kobiety, które odważyły się mówić o swoim molestowaniu seksualnym. Tytuł ten przyznawany jest od 1927 roku i chociaż redakcja wielokrotnie zaznaczała, że nie jest nagrodą, a wśród osób którym go przyznano był nawet Adolf Hitler, to jest traktowany jako wielki zaszczyt.

W tym roku tygodnik postanowił uhonorować „łamiące ciszę” - kobiety, które zdecydowały się opowiedzieć publicznie o tym, że były molestowane. Na okładkowym zdjęciu znalazły się aktorka Ashley Judd – która jako jedna z pierwszych oskarżyła słynnego producenta Harveya Weinsteina, piosenkarka Taylor Swift, która była obmacywana przez radiowego DJa i podała go do sądu oraz Susan Fowler, była pracownica Ubera, której esej wywołał ożywioną dyskusję o traktowaniu kobiet w sektorze IT. Oczywiście te trzy kobiety są tylko symbolem – redakcja jasno zaznacza, że tytuł należy się wszystkim, które miały odwagę otwarcie powiedzieć o swoich tragicznych doświadczeniach.

Rewolucja kulturowa

Edward Felsenthal, redaktor naczelny Time, powiedział telewizji NBC, że postępowanie tych trzech kobiet – a także setek innych – spowodowało ogromną zmianę w zachodniej kulturze, największą od lat 60tych. Zauważył, że istotną rolę odegrały w tym media społecznościowe. Znane aktorki czy piosenkarki dały przykład, a miliony kobiet wykorzystały powszechnie dostępne platformy wypowiedzi aby ujawnić prawdę o sobie i swoich doświadczeniach.

O akcji #metoo można mieć różne zdanie i trudno nie przyznać, że w niektórych wypadkach zmieniła się w autoparodię, ale nie da się ukryć, że końcówka 2017 roku stała pod znakiem molestowania seksualnego. Nie ma praktycznie tygodnia w którym na światło dzienne nie wypływa kolejny skandal. Sprawa Weinsteina była tylko początkiem – od tego czasu o molestowanie został oskarżony m.in. Kevin Spacey, Charlie Ross, Matt Laurer, Roman Polański i wielu, wielu innych ludzi szołbiznesu. Podobnie dzieje się w polityce. John Conyers, najstarszy członek Izby Reprezentantów, złożył ostatnio rezygnację ze stanowiska, które zajmował nieprzerwanie od 65 roku. Senator Al Franken jest oskarżany już przez siedem kobiet i coraz głośniej odzywają się głosy domagające się jego dymisji. Roy Moore, kandydat Republikanów w wyborach uzupełniających w Alabamie, doprowadził do kuriozalnej sytuacji – z powodu oskarżeń o molestowanie nieletnich wielu prominentnych Republikanów, jak np. senator Jeff Flake, otwarcie namawia do głosowania na kandydata Demokratów. A to tylko najgłośniejsze sprawy.

Czy obecna „moda” na ujawnianie przypadków molestowania okaże się na długą metę błogosławieństwem? Nie wiadomo. Wiele spraw, które wypłynęło, jest bez wątpienia poważnych, a dzięki #metoo kobiety, które dotychczas bały się presji środowiskowej czy problemów w karierze odważyły się nie tylko o nich powiedzieć, ale także szukać sprawiedliwości. Z drugiej strony sama natura tego przestępstwa, jego subiektywność oraz fakt, że często nie da się przedstawić żadnych dowodów, mogą spowodować falę fałszywych oskarżeń – wysnuwanych dla własnej korzyści lub z powodu uznania za molestowanie niezręcznych zalotów. Jednak jakby #metoo miało się nie skończyć, to nie da się nie uznać, że miało ogromny wpływ na rzeczywistość 2017 roku – i kobiety, których świadectwa je zapoczątkowały, zasłużyły na ten tytuł.

Trump jednak nie wygrał.

Decyzja dziennikarzy Time zaskoczyła wiele osób. Na tzw. krótkiej liście znalazły się bowiem trzy zupełnie inne nazwiska. Tytuł mieli otrzymać prezydent Trump, Robert Mueller – prokurator, który bada wpływ Rosji na ostatnie wybory, lub Colin Kaepernick, futbolista który zapoczątkował modę na klękanie w proteście podczas hymnu USA. Trump zdążył się nawet pochwalić na twitterze, że to on – po raz drugi – otrzyma ten tytuł, jednak redakcja szybko zdementowała to doniesienie. Ostatecznie prezydent USA zajął drugie miejsce, za to jak jego prezydentura zmieniła oblicze amerykańskiej polityki i postrzeganie roli Białego Domu.

Oprócz tytułu przyznawanego przez redakcję Time przyznaje również drugi tytuł, którego laureata wybierają czytelnicy w internetowym głosowaniu. W tym roku niekwestionowanym zwycięzcą został książę Mohammed bin Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej. Książę ma opinię wielkiego reformatora, który chce uczynić z AS państwo na zachodnią modłę. Otrzymał aż 24% głosów. Kobiety od #metoo zajęły drugie miejsce, z wynikiem 6%. Na trzecim znaleźli się ex aequo Colin Kaepernick, Robert Mueller i tzw. marzyciele – nielegalni imigranci, którzy przybyli do USA jako dzieci, a których dalsze losy właśnie ważą się w Kongresie. Trump otrzymał 2% głosów, co dało mu dopiero szóste miejsce.

Wiktor Młynarz 
 

 

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 3. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 4. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 5. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 6. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 7. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook