Jedynie prawda jest ciekawa


Mogherini: UE da tureckim władzom 3 mld euro

25.01.2016

UE dostarczy tureckim władzom obiecane 3 mld euro na powstrzymanie fali migracyjnych - zapowiedziała w poniedziałek w Ankarze szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i podkreśliła, że UE musi zwiększyć wsparcie dla Turcji w związku z migrantami.

"Jestem bardzo pewna, że ustalona kwota zostanie przekazana w bardzo rozsądnym czasie" - powiedziała Mogherini na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami tureckich władz. Jednocześnie podkreśliła, że UE cały czas szacuje potrzeby i możliwości podmiotów, które otrzymają unijne pieniądze.

"Musimy bardziej wspierać Turcję w jej niesłychanym wysiłku, jaki podejmuje, goszcząc i opiekując się ogromnymi rzeszami migrantów. Po stronie tureckiej zarządzenie przepływem uchodźców i zwykłych migrantów musi być prowadzone w lepszy sposób" - podkreślała szefowa unijnej dyplomacji.

Komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, który towarzyszy Mogherini w Ankarze, zwrócił uwagę, że UE bacznie przygląda się, czy działania podejmowane przez tureckie władze wpływają na spadek liczby migrantów docierających do Europy. Jak podkreślił na konferencji prasowej, zaobserwowano, że obecnie Syryjczycy stanowią poniżej 40 proc. migrantów dostających się na terytoria państw członkowskich UE przez Turcję. Poza nimi na Stary Kontynent korytarzem tureckim próbują się dostać głównie Irakijczycy, Afgańczycy, Irańczycy i Pakistańczycy.

Plan mający zahamować napływ migrantów przyjęto 29 listopada 2015 roku na szczycie UE-Turcja. Na jego mocy państwa UE mają przekazać 3 mld euro na programy wsparcia dla uchodźców w tym kraju, natomiast Turcja ma lepiej pilnować swoich granic, aby uchodźcy nie przedostawali się do Europy. Droga przez Turcję do Grecji i dalej na północ Europy jest główną trasą, którą wykorzystują migranci.

Wiceszef KE Frans Timmermans przyznał ostatnio, że liczba migrantów napływających do UE przez granice z Turcją jest nadal wysoka i nie można mówić o zadowoleniu z rezultatów wdrażania uzgodnionego przez UE i Turcję planu działania.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 2. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 3. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 4. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 5. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 6. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 7. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook