Jedynie prawda jest ciekawa


Mogherini: UE da tureckim władzom 3 mld euro

25.01.2016

UE dostarczy tureckim władzom obiecane 3 mld euro na powstrzymanie fali migracyjnych - zapowiedziała w poniedziałek w Ankarze szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i podkreśliła, że UE musi zwiększyć wsparcie dla Turcji w związku z migrantami.

"Jestem bardzo pewna, że ustalona kwota zostanie przekazana w bardzo rozsądnym czasie" - powiedziała Mogherini na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami tureckich władz. Jednocześnie podkreśliła, że UE cały czas szacuje potrzeby i możliwości podmiotów, które otrzymają unijne pieniądze.

"Musimy bardziej wspierać Turcję w jej niesłychanym wysiłku, jaki podejmuje, goszcząc i opiekując się ogromnymi rzeszami migrantów. Po stronie tureckiej zarządzenie przepływem uchodźców i zwykłych migrantów musi być prowadzone w lepszy sposób" - podkreślała szefowa unijnej dyplomacji.

Komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, który towarzyszy Mogherini w Ankarze, zwrócił uwagę, że UE bacznie przygląda się, czy działania podejmowane przez tureckie władze wpływają na spadek liczby migrantów docierających do Europy. Jak podkreślił na konferencji prasowej, zaobserwowano, że obecnie Syryjczycy stanowią poniżej 40 proc. migrantów dostających się na terytoria państw członkowskich UE przez Turcję. Poza nimi na Stary Kontynent korytarzem tureckim próbują się dostać głównie Irakijczycy, Afgańczycy, Irańczycy i Pakistańczycy.

Plan mający zahamować napływ migrantów przyjęto 29 listopada 2015 roku na szczycie UE-Turcja. Na jego mocy państwa UE mają przekazać 3 mld euro na programy wsparcia dla uchodźców w tym kraju, natomiast Turcja ma lepiej pilnować swoich granic, aby uchodźcy nie przedostawali się do Europy. Droga przez Turcję do Grecji i dalej na północ Europy jest główną trasą, którą wykorzystują migranci.

Wiceszef KE Frans Timmermans przyznał ostatnio, że liczba migrantów napływających do UE przez granice z Turcją jest nadal wysoka i nie można mówić o zadowoleniu z rezultatów wdrażania uzgodnionego przez UE i Turcję planu działania.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook