Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

25.05.2018
Israelflaga
Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich.

Według raportu opublikowanego przez izraelskie ministerstwo spraw strategicznych i informacji, kilkanaście NGO-sów, które promowały bojkot Izraela, otrzymało pieniądze "w rażącym kontraście dla deklarowanej przez UE polityki odrzucającej tego typu bojkoty". Zakres pomocy dla europejskich i palestyńskich podmiotów określono w raporcie na 5 mln euro w 2016 roku.

Izrael od dłuższego czasu potępia organizacje i ruchy, takie jak ruch BDS (Boycott, Divestment and Sanctions - bojkot, pozbawienie inwestycji, sankcje), których celem jest izolacja Izraela ze względu na politykę, którą prowadzi wobec Palestyny.

Zdaniem unijnych urzędników wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini otrzymała raport od władz Izraela wraz z prośbą o odpowiedź.

Wcześniej delegacja Unii Europejskiej w Izraelu oświadczyła, że nie otrzymała żadnego komunikatu ze strony rządu Izraela, ale z chęcią dokona przeglądu wszystkich istotnych informacji dotyczących działań finansowych UE.

- Pieniądze z budżetu UE mogą być wydawane wyłącznie na cele, na które zostały zakontraktowane (...) i podlegają rozległej kontroli w zakresie monitorowania - stwierdzono w oświadczeniu delegacji.

- Jesteśmy zatem przekonani, że finansowanie UE nie służy wspieraniu terroryzmu ani działań BDS, jak to zasugerowano w raporcie - dodano.

W raporcie wspomniano, że norweska organizacja pozarządowa (Norwegian Peoples Aid - NPA) i dwóch palestyńskich beneficjentów funduszy unijnych ma powiązania z grupami uznawanymi przez UE, Stany Zjednoczone i Izrael za organizacje terrorystyczne.

NPA, która otrzymała finansowanie m.in. z UE oraz z agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), przyznała w zeszłym miesiącu, że złamała warunki dotacji USAID, szkoląc przedstawicieli palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas oraz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Stany Zjednoczone nałożyły na nią karę w wysokości 2 mln dolarów. 

PAP
Fot: Zachi Evenor (Flickr)

Warto poczytać

 1. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 2. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 3. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 4. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 5. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 6. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 7. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 8. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook