Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mniej Rosjan wierzy, że katastrofa smoleńska zbliży narody

13.10.2011

Po katastrofie smoleńskiej Rosjanie początkowo spodziewali się poprawy stosunków polsko-rosyjskich, jednak w ciągu roku od tragedii oczekiwania te znacznie osłabły - wynika z raportu zaprezentowanego w czwartek przez przedstawiciela Centrum Jurija Lewady.

"Polska pozwoliła naszemu rywalowi podejść bardzo blisko naszych granic. Rosjanie drżą" - powiedział PAP Lewinson prezentując raport w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. "W czasach ZSRR Polska była czymś w rodzaju bufora chroniącego przed blokiem NATO. Teraz nie jest neutralna, lecz stała się pronatowska, co jest dla Rosjan nieprzyjemne" - dodał, zaznaczając, że nie jest to jego prywatna opinia, lecz zdanie ankietowanych Rosjan.


W 2004 roku aż 78 proc. respondentów Centrum Lewady uznawało stosunki polsko-rosyjskie za"dobre". Od tego czasu liczba ta systematycznie spadała, by w 2008 roku osiągnąć poziom 49 proc. - najniższy w dekadzie. Wzrost o 9 proc. odnotowano w roku 2010, co - zdaniem Lewinsona - można przypisać katastrofie smoleńskiej.


"Wzrost był spowodowany nastrojami, jakie panowały w kwietniu 2010 roku. Istniała wtedy nadzieja, że przeżywając wspólnie tę tragedię, zbliżymy się do siebie - wyjaśnił. - Współczujemy, i w pewnym sensie lubimy tych, którym współczujemy, tak samo jak współczuliśmy Amerykanom, którzy ucierpieli z powodu zamachów Al-Kaidy, chociaż zasadniczo nie lubimy Amerykanów".


Nadzieja na to, że katastrofa zbliży do siebie narody, z czasem znacznie jednak osłabła. W kwietniu 2010 roku 30 proc. badanych było zdania, że katastrofa przyczyni się do polepszenia stosunków polsko-rosyjskich, a 19 proc. - że je pogorszy. W ciągu roku proporcje te się odwróciły. 


"Jak wskazują nasze dane, na początku żywiliśmy nadzieję, że ta tragedia może poprawić nasze stosunki, ponieważ Rosja wyraziła solidarność z Polakami, którzy stracili bardzo ważnych przywódców. Występowały jednak obawy, że strona polska będzie oskarżać stronę rosyjską o celowe przygotowanie tej katastrofy - wyjaśnił Lewinson. - Rok później to drugie stanowisko stało się bardziej rozpowszechnione. Efekt jest więc negatywny i myślę, że to rozsądne, ponieważ tragedia jest tragedią i nikt nie powinien się spodziewać, że ona w czymś pomoże". 


Podkreślił jednak, że postawy wobec poszczególnych państw mogą zostać zaburzone, ale po jakimś czasie stabilizują się. "Jeśli Polska wykona gesty wskazujące, że jest jednakowo przyjazna wobec sąsiadów na wschodzie i na zachodzie, opinia Rosjan na temat Polaków powróci do normy. Rosjanie nie żywią wobec Polaków wewnętrznej wrogości, jaką odczuwają w stosunku do niektórych narodów" - dodał. 

W badaniu wzięło udział 1600 losowo wybranych Rosjan, których odwiedzono w domach. 

PAP

(wikipedia.org)


Słowa kluczowe:

rosjanie

,

katastrofa smoleńska

Warto poczytać

 1. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 2. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 3. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 4. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 5. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

 6. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 7. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 8. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook