Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzieżówka CDU kontra Merkel

18.10.2015

Młodzieżówka CDU, partii kierowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, odmówiła szefowej rządu poparcia w kwestii uchodźców. Młodzi chadecy opowiedzieli się w niedzielę na zjeździe w Hamburgu za wyznaczeniem maksymalnej liczby imigrantów.

Napływ imigrantów musi zostać ograniczony - czytamy w uchwale przyjętej na zakończenie kongresu Junge Union. Chadecka młodzież ostrzega przed nastrojami zniechęcenia wśród wolontariuszy pomagających obecnie imigrantom. Należy obawiać się wzrostu napięć społecznych, jeżeli z powodu oszczędności spowodowanych koniecznością finansowania pobytu uchodźców będzie się nadal zamykać biblioteki czy baseny - ostrzega młodzieżówka CDU.

Szef Junge Union Peter Ziemiak powiedział, że Niemcy mogą poradzić sobie z 250 tys. imigrantów rocznie. W tym roku władze spodziewają się co najmniej 800 tys. azylantów. Media mówią o 1,5 mln imigrantów.

W wygłoszonym w sobotę przemówieniu do delegatów Merkel wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko wyznaczaniu maksymalnej liczby uchodźców. Jak podkreśliła, w XXI wieku Niemcy nie mogą odizolować się od świata. Jej zdaniem należy się skoncentrować na zwalczaniu przyczyn migracji.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier przypomniał młodzieży CDU i CSU, że ani chiński mur, ani też mur berliński zbudowany przez wschodnioniemieckich komunistów nie spełniły swego zadania. Altmeier powiedział, że wyznaczanie górnej granicy byłoby przyznaniem się do porażki. Drut kolczasty nie jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie - mówił polityk CDU na zjeździe Junge Union w Hamburgu.

W szeregach CDU od kilku tygodni rośnie sprzeciw wobec liberalnej polityki migracyjnej rządu Merkel. Kanclerz zdecydowała się na początku września na przyjęcie z pominięciem zwykłych procedur kontrolnych uchodźców koczujących na dworcu w Budapeszcie. Ten gest został odczytany przez imigrantów jako zachęta do przyjazdu do Niemiec. Obecnie granicę niemiecką przekracza dziennie kilka tysięcy osób dążących do uzyskania statusu azylanta lub uchodźcy.

Poparcie dla Merkel i obu partii chadeckich CDU i CSU od kilku tygodni stale spada. Krytyczne opinie wobec szefowej rządu pojawiły się zarówno w klubie parlamentarnym, jak i wśród działaczy lokalnego szczebla.

Z kolei działacze CDU i CSU popierający politykę Merkel wobec uchodźców zbierają podpisy pod apelem "Damy sobie radę". List podpisało dotychczas ponad 1000 osób. "Damy sobie radę" to słowa Merkel, wypowiedziane przez nią w sierpniu, gdy po raz pierwszy deklarowała otwartość wobec imigrantów.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook