Jedynie prawda jest ciekawa

Mitt Romney kontratakuje

24.09.2012

Republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney stara się naprawić szkody, jakie wyrządził własnej kampanii wyborczej, gdy pogardliwie wyraził się o prawie połowie Amerykanów. Wypowiedź ta sprawiła, że stracił w sondażach do prezydenta Baracka Obamy.

W wywiadzie dla popularnego programu telewizji CBS "60 minutes" Romney zapewniał, że jego kampania, wbrew ocenom komentatorów, przebiega bardzo dobrze.

"Ta kampania nie potrzebuje zmian. Jest bardzo skuteczna" - powiedział. Przyznał jednak: "Nie wszystko, co mówię, jest eleganckie" i dodał: "Chcę się jasno wyrazić: pragnę pomagać stu procentom Amerykanów".

Na spotkaniu z zamożnymi sponsorami swej kampanii na Florydzie w maju br. Romney powiedział, że "47 procent Amerykanów" nie płaci podatków i liczy tylko na wsparcie rządu. Nagranie zawierające tę jego wypowiedź zostało opublikowane w internecie.

W wywiadzie Obamy również dla "60 Minutes" (nadanym w niedzielę wieczorem czasu USA, ale nie w całości - jego część opublikowano w poniedziałek) prezydent bronił dorobku swej pierwszej kadencji i krytykował Republikanów za blokowanie jego inicjatyw w Kongresie.

"Celem Partii Republikańskiej było pokonanie mnie, a nie pomoc dla narodu amerykańskiego" - powiedział.

Polemizował też z krytyką jego niedawnej wypowiedzi w wywiadzie dla latynoskiej telewizji Univision, że "Waszyngtonu nie można zmienić od wewnątrz".

Partia Republikańska (GOP) skrytykowała te słowa jako dowód, że Obama nie daje sobie rady jako prezydent.

"Zadbamy o to, by od nowego roku prezydent miał okazję zmieniać Waszyngton, ale z zewnątrz" - ironizował Romney.

Republikańscy politycy popierający swego kandydata zaatakowali tymczasem Obamę za jego najnowsze wypowiedzi na temat napięcia na Bliskim Wschodzie w związku antyamerykańskimi demonstracjami, w których zginął ambasador USA w Libii.

Prezydent nazwał je "wybojami na drodze". Zdaniem GOP Obama bagatelizuje poważny problem.

"Czas na nowe, silne przywództwo w Białym Domu" - powiedział lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów Eric Cantor.

PAP/ansa

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook