Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mistrale zostaną zatopione?

06.05.2015

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.

„Wśród rozważanych przez Paryż opcji jest możliwość zniszczenia obu okrętów desantowych. Byłyby one wówczas albo rozmontowane i przetworzone, albo zatopione na pełnym morzu” - informuje dziennik. Takie rozwiązanie problemu z wartym 1,2 miliarda euro kontraktem na budowę i dostarczenie Mistrali rosyjskiej marynarce dziennikarze "Le Figaro" ocenili jako "szokujące".

Wysoki rangą przedstawiciel francuskich sił zbrojnych powiedział dziennikowi, że zatopienie jednostek byłoby "nie do zaakceptowania", choćby ze względu na szacunek do pracowników francuskiej stoczni w St. Nazaire, w której potężne okręty powstały.

„Ich dostawa do Rosji jest jednak także wykluczona, ze względu na działania Rosji na Ukrainie. Jest to poważny problem i bardzo przykra sytuacja dla francuskiej dyplomacji” - dodał. Według "Le Figaro" możliwość przejęcia zbudowanych dla Rosjan mistrali przez francuską marynarkę jest "mało prawdopodobna", ponieważ powstały one zgodnie z rosyjskimi standardami i ich przebudowa kosztowałaby setki milionów euro.

„W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie nowego kupca tych okrętów” - zauważono. Tym bardziej iż Rosjanie zapłacili Francuzom – jak przypomina „Le Figaro” już 890 mln euro za okręty. I trzeba będzie te pieniądze zwrócić i to z nawiązką. Wśród potencjalnych zainteresowanych wskazano Kanadę, Egipt i jedno z państw z północnej Europy.

Zgodnie z podpisanym w 2011 r. kontraktem, Rosja miała otrzymać pierwszy z zamówionych mistrali, Władywostok, jesienią 2014 roku. Prezydent Francois Hollande ugiął się jednak pod międzynarodową presją i w ostatniej chwili wstrzymał przekazanie jednostki ze względu na zaangażowanie Moskwy w konflikt na Ukrainie. Drugi zbudowany okręt, Sewastopol, miał zostać przekazany w drugiej połowie 2015 roku.

Mistrale to wszechstronne okręty desantowe, mające również możliwości śmigłowcowców i okrętów dowodzenia. Uważane za dumę francuskiej floty, mogą transportować 16 śmigłowców, cztery barki desantowe, 13 czołgów, sztab, 450 żołnierzy piechoty morskiej i wyposażenie szpitala polowego.

Ryb, Lefigaro.fr, tvn24.pl. Suptniknews.com

Fot. [defense.gouv.fr]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook