Jedynie prawda jest ciekawa


Miss America rezygnuje z oceniania.... urody kandydatek

05.06.2018
woman05062018
Miss America rezygnuje z oceniania.... urody kandydatek

Gretchen Carlson, szefowa rady nadzorczej Miss America Organisation, poinformowała w telewizji o rewolucyjnych zmianach jakie czekają najsłynniejszy konkurs piękności na świecie. Organizatorzy nie tylko rezygnują z konkursu bikini – ale od przyszłej edycji jurorzy nie będą oceniać urody kandydatek.

Carlson powiedziała w programie Good Morning America, że ciągle dostaje telefony od kobiet, które mówią jej, że chciałyby być częścią programu MA, ale nie chcą paradować w bikini czy na szpilkach. Od teraz nie będą już musiały. Według Carlson każda kobieta chciałaby poczuć się silna, nauczyć zdolności przywódczych czy też opłacić studia ze stypendium – i dzięki jej decyzji będą mogły to zrobić dzięki udziałowi w konkursie Miss America, nawet jeśli mają wyłącznie piękne dusze. 

Debata zamiast bikini

Z tego powodu organizatorzy rezygnują też z najsłynniejszego fragmentu wyborów miss – konkursu bikini. To bardzo drastyczne odejście od dotychczasowej praktyki gdyż wybory MA zaczęły się w 1921 roku właśnie jako konkurs strojów kąpielowych i od tego momentu nie tylko był częścią każdej edycji, ale także zainspirował podobne konkurencje w niemal każdym innym konkursie piękności. Zastąpić ma go debata z jurorami, podczas której kandydatki będą musiały przekonać ich do swoich pasji, inteligencji i zrozumienia roli społecznej Miss America. I będą mogły to robić w dowolnym ubraniu, organizatorzy zrezygnowali bowiem z wymogu noszenia strojów wieczorowych.

Tak radykalna zmiana była możliwa dzięki aferze do której doszło pod koniec zeszłego roku. Skrajnie lewicowy portal Huffington Post dotarł do prywatnej korespondencji członków rady nadzorczej konkursu, w której rozmawiali o byłych misskach i kandydatkach nie okazując im należytego szacunku. W USA właśnie robiło się głośno o ruchu #metoo i bojąc się skandalu akcjonariusze i sponsorzy zmusili członków rady do dymisji. Wtedy na nową szefową powołano właśnie Gretchen Carlson, miss America 1989. W maju MAO ogłosiła, że także inne decyzyjne stanowiska zostaną oddane byłym misskom. 

Carlson sama była częścią ruchu #metoo. Pracując jako prezenter telewizji Fox News oskarżyła swojego szefa i jednego ze współpracowników o molestowanie: panowie mieli w nieprzyzwoity sposób komentować jej urodę i składać jej dwuznaczne propozycje. Jej szef Roger Ailes zaprzecza, że coś takiego miało kiedykolwiek miejsce, ale telewizja Fox zapłaciła jej 20 milionów dolarów za rezygnację z pozwu sądowego. 

Zwycięstwo feminizmu

Reforma Miss America została przywitana entuzjastycznie przez feministki. Ten konkurs był bowiem przez nie znienawidzony od co najmniej lat sześćdziesiątych. Uznały bowiem wtedy, że promuje rasizm, seksizm, imperializm i militaryzm. Nie podobało im się także to, że misski jeździły do Wietnamu aby podnosić morale walczących z komunizmem mężczyzn. To właśnie Miss America zapoczątkowała popularny mit o paleniu staników: w 1968 roku feministki wrzuciły do kosza na śmieci gorsety, staniki, kosmetyki i inne kobiece atrybuty, jednak nie dostały pozwolenia władz na to, żeby je podpalić. Dziennikarka New York Post w artykule opisującym ten protest porównała ich czyn do studentów palących karty powołań. Inny dziennikarz pomylił się i napisał, że faktycznie go podpaliły – i do dzisiaj żyjemy z mitem o tym, że feministki paliły staniki. 

Jednym z najważniejszych elementów konkursu MA są stypendia, które umożliwiają uczestniczkom zdobycie wyższego wykształcenia. Carlson chce, aby stały się bardziej inkluzywne i aby przyznawano je nie tylko pięknym kobietom. Jej plan ma jednak jeden problem: pieniądze. 
Wybory Miss America utrzymują się z datków od sponsorów, jednak te pieniądze nie są przekazywane z dobrego serca, a jako zapłata za promocję. Już w grudniu zeszłego roku wielu sponsorów wycofało się z finansowania missek bojąc się, że przylepią się do nich kontrowersje wywołane przez zachowanie rady nadzorczej, przez co MAO znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Powodzenie planu Carlson zależy więc teraz od tego, czy Amerykanie będą chcieli oglądać misski, które dyskutują z sędziami o swoich pasjach zamiast paradować w bikini i tym samym czy MA pozostanie dobrą metodą na promocje. 

A wiele wskazuje, że tak nie będzie. Konsumenci bowiem powoli zaczynają mieć dość lewicowej ideologii w rozrywce. Ostatnia część Gwiezdnych Wojen, najbardziej kasowej serii filmów w historii kina, jest na dobrej drodze do zostania finansową klapą – a jednym z głównych powodów cytowanym przez fanów są feministyczne elementy w nowych filmach. Formuła 1, w której niedawno zrezygnowano ze skąpo odzianych dziewczyn towarzyszących kierowcom aby zadowolić organizacje feministyczne, straciła wielu widzów nawet we Włoszech. Każda kolejna edycja Oscarów, na których krytyka prawicy przez aktorów stała się już tradycją, ma mniej widzów od poprzedniej. Władze NFL, amerykańskiej ligi futbolu, wprowadziły ostatnio zakaz protestowania przez graczy w trakcie grania hymnu narodowego gdyż coraz mniej Amerykanów ogląda swój narodowy sport. I tak dalej – przykłady można mnożyć. 

Być może Miss America będzie wyjątkiem i faktycznie misskom uda się przyciągnąć widzów przed ekrany wyłącznie siłą swoich osobowości i intelektów. Dowiemy się już wkrótce.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook