Jedynie prawda jest ciekawa

Misja w Syrii poniosła fiasko

05.01.2012

Wojskowy przywódca syryjskiego powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada określił jako "fiasko" misję arabskich obserwatorów w jego kraju, ponieważ nie przyczyniła się do zmniejszenia rządowych represji. Dowódca ten, pułkownik Riad al-Asad, zaapelował w czwartek do ONZ o przejęcie odpowiedzialności za rozwój sytuacji w jego kraju.

Nawiązując do ostatnich wydarzeń i nie malejącej liczby ofiar rządowych represji, Riad al-Asad wezwał Ligę Arabską, aby oddała inicjatywę w kwestii Syrii w ręce ONZ, która "ma większe doświadczenie w znajdowaniu rozwiązań i przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności".

Liderzy cywilnych przeciwników reżimu ze swej strony wezwali ich do masowych demonstracji ulicznych po zakończeniu piątkowych modłów, również pod hasłem: "żądamy umiędzynarodowienia" syryjskiego kryzysu.

Także cywilni przywódcy powstania przeciwko reżimowi w Damaszku zdają się widzieć jedyne wyjście w interwencji ONZ.

- Oczekujemy, że (Liga Arabska) ogłosi niepowodzenie misji obserwatorów z ramienia tej organizacji - oświadczył telefonicznie dziennikarzowi AFP płk Riad al-Asad, który przebywa w Turcji.

Komisja ministrów Ligi Arabskiej zajmująca się sytuacją w Syrii ma się spotkać w niedzielę w Kairze aby wysłuchać raportu szefa misji obserwatorów.

Ocena, że z dnia na dzień misja traci wiarygodność w oczach syryjskiej opozycji, ponieważ jej obecność nie przyczyniła się do zmniejszenia represji, powtarza się w wielu doniesieniach agencyjnych.

Rządowe siły bezpieczeństwa zabiły w czwartek co najmniej dziesięć osób, z których sześć straciło życie w mieście Garib, w prowincji Dajr az-Zaur na północnym wschodzie kraju.

Siły bezpieczeństwa zdobyły to miasto niespodziewanym atakiem. W czasie szturmu użyły artylerii.

Według płk. Asada, który potwierdził, że spotkał się z arabskimi obserwatorami w Hims w środkowej Syrii, głównym ośrodku ruchu opozycyjnego, z syryjskiej armii rządowej zdezerterowało dotąd 40 000 żołnierzy.

Według innych źródeł, m.in. doniesień agencyjnych z Kairu, Wolna Armia Syryjska (WAS) liczy 20 000 do 25 000 tysięcy członków. Znajdują się oni głównie w Syrii, podczas gdy ich dowództwo kieruje działaniami ze sztabu na terenie Turcji.

Ranni żołnierze WAS są kierowani do szpitali wojskowych w tym kraju.

WAS rozpowszechniła na YouTube film wideo pokazujący spotkanie, w którym uczestniczą mężczyźni w mundurach i inni - w pomarańczowych kamizelkach obserwatorów. Mężczyzna po cywilnemu wyjaśnia obserwatorom, że wojskowi, którzy zdezerterowali z armii rządowej, to nie "zbrojne gangi", jak twierdzi rząd, lecz patrioci.

Według lokalnych cywilnych komitetów koordynacyjnych opozycji, od czasu przybycia arabskich obserwatorów do Syrii 26 grudnia od kul sił bezpieczeństwa zginęło tam 390 osób.

Syryjska opozycja zarzuca członkom misji obserwacyjnej przysłanej przez Ligę Arabską "brak profesjonalizmu". Z drugiej strony przyznaje, że reżim prezydenta Baszara el-Asada używa wszelkich środków, aby utrudnić im pracę.

Jednocześnie władze syryjskie ogłosiły w czwartek, że wypełniając warunki porozumienia z Ligą Arabską, zwolniły 552 opozycjonistów zatrzymanych podczas demonstracji, którzy "nie mieli krwi na rękach". Jest to druga grupa osób zwolnionych po przybyciu arabskich obserwatorów.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook