Jedynie prawda jest ciekawa


Misja w Syrii poniosła fiasko

05.01.2012

Wojskowy przywódca syryjskiego powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada określił jako "fiasko" misję arabskich obserwatorów w jego kraju, ponieważ nie przyczyniła się do zmniejszenia rządowych represji. Dowódca ten, pułkownik Riad al-Asad, zaapelował w czwartek do ONZ o przejęcie odpowiedzialności za rozwój sytuacji w jego kraju.

Nawiązując do ostatnich wydarzeń i nie malejącej liczby ofiar rządowych represji, Riad al-Asad wezwał Ligę Arabską, aby oddała inicjatywę w kwestii Syrii w ręce ONZ, która "ma większe doświadczenie w znajdowaniu rozwiązań i przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności".

Liderzy cywilnych przeciwników reżimu ze swej strony wezwali ich do masowych demonstracji ulicznych po zakończeniu piątkowych modłów, również pod hasłem: "żądamy umiędzynarodowienia" syryjskiego kryzysu.

Także cywilni przywódcy powstania przeciwko reżimowi w Damaszku zdają się widzieć jedyne wyjście w interwencji ONZ.

- Oczekujemy, że (Liga Arabska) ogłosi niepowodzenie misji obserwatorów z ramienia tej organizacji - oświadczył telefonicznie dziennikarzowi AFP płk Riad al-Asad, który przebywa w Turcji.

Komisja ministrów Ligi Arabskiej zajmująca się sytuacją w Syrii ma się spotkać w niedzielę w Kairze aby wysłuchać raportu szefa misji obserwatorów.

Ocena, że z dnia na dzień misja traci wiarygodność w oczach syryjskiej opozycji, ponieważ jej obecność nie przyczyniła się do zmniejszenia represji, powtarza się w wielu doniesieniach agencyjnych.

Rządowe siły bezpieczeństwa zabiły w czwartek co najmniej dziesięć osób, z których sześć straciło życie w mieście Garib, w prowincji Dajr az-Zaur na północnym wschodzie kraju.

Siły bezpieczeństwa zdobyły to miasto niespodziewanym atakiem. W czasie szturmu użyły artylerii.

Według płk. Asada, który potwierdził, że spotkał się z arabskimi obserwatorami w Hims w środkowej Syrii, głównym ośrodku ruchu opozycyjnego, z syryjskiej armii rządowej zdezerterowało dotąd 40 000 żołnierzy.

Według innych źródeł, m.in. doniesień agencyjnych z Kairu, Wolna Armia Syryjska (WAS) liczy 20 000 do 25 000 tysięcy członków. Znajdują się oni głównie w Syrii, podczas gdy ich dowództwo kieruje działaniami ze sztabu na terenie Turcji.

Ranni żołnierze WAS są kierowani do szpitali wojskowych w tym kraju.

WAS rozpowszechniła na YouTube film wideo pokazujący spotkanie, w którym uczestniczą mężczyźni w mundurach i inni - w pomarańczowych kamizelkach obserwatorów. Mężczyzna po cywilnemu wyjaśnia obserwatorom, że wojskowi, którzy zdezerterowali z armii rządowej, to nie "zbrojne gangi", jak twierdzi rząd, lecz patrioci.

Według lokalnych cywilnych komitetów koordynacyjnych opozycji, od czasu przybycia arabskich obserwatorów do Syrii 26 grudnia od kul sił bezpieczeństwa zginęło tam 390 osób.

Syryjska opozycja zarzuca członkom misji obserwacyjnej przysłanej przez Ligę Arabską "brak profesjonalizmu". Z drugiej strony przyznaje, że reżim prezydenta Baszara el-Asada używa wszelkich środków, aby utrudnić im pracę.

Jednocześnie władze syryjskie ogłosiły w czwartek, że wypełniając warunki porozumienia z Ligą Arabską, zwolniły 552 opozycjonistów zatrzymanych podczas demonstracji, którzy "nie mieli krwi na rękach". Jest to druga grupa osób zwolnionych po przybyciu arabskich obserwatorów.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook