Jedynie prawda jest ciekawa

Misja w Syrii poniosła fiasko

05.01.2012

Wojskowy przywódca syryjskiego powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada określił jako "fiasko" misję arabskich obserwatorów w jego kraju, ponieważ nie przyczyniła się do zmniejszenia rządowych represji. Dowódca ten, pułkownik Riad al-Asad, zaapelował w czwartek do ONZ o przejęcie odpowiedzialności za rozwój sytuacji w jego kraju.

Nawiązując do ostatnich wydarzeń i nie malejącej liczby ofiar rządowych represji, Riad al-Asad wezwał Ligę Arabską, aby oddała inicjatywę w kwestii Syrii w ręce ONZ, która "ma większe doświadczenie w znajdowaniu rozwiązań i przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności".

Liderzy cywilnych przeciwników reżimu ze swej strony wezwali ich do masowych demonstracji ulicznych po zakończeniu piątkowych modłów, również pod hasłem: "żądamy umiędzynarodowienia" syryjskiego kryzysu.

Także cywilni przywódcy powstania przeciwko reżimowi w Damaszku zdają się widzieć jedyne wyjście w interwencji ONZ.

- Oczekujemy, że (Liga Arabska) ogłosi niepowodzenie misji obserwatorów z ramienia tej organizacji - oświadczył telefonicznie dziennikarzowi AFP płk Riad al-Asad, który przebywa w Turcji.

Komisja ministrów Ligi Arabskiej zajmująca się sytuacją w Syrii ma się spotkać w niedzielę w Kairze aby wysłuchać raportu szefa misji obserwatorów.

Ocena, że z dnia na dzień misja traci wiarygodność w oczach syryjskiej opozycji, ponieważ jej obecność nie przyczyniła się do zmniejszenia represji, powtarza się w wielu doniesieniach agencyjnych.

Rządowe siły bezpieczeństwa zabiły w czwartek co najmniej dziesięć osób, z których sześć straciło życie w mieście Garib, w prowincji Dajr az-Zaur na północnym wschodzie kraju.

Siły bezpieczeństwa zdobyły to miasto niespodziewanym atakiem. W czasie szturmu użyły artylerii.

Według płk. Asada, który potwierdził, że spotkał się z arabskimi obserwatorami w Hims w środkowej Syrii, głównym ośrodku ruchu opozycyjnego, z syryjskiej armii rządowej zdezerterowało dotąd 40 000 żołnierzy.

Według innych źródeł, m.in. doniesień agencyjnych z Kairu, Wolna Armia Syryjska (WAS) liczy 20 000 do 25 000 tysięcy członków. Znajdują się oni głównie w Syrii, podczas gdy ich dowództwo kieruje działaniami ze sztabu na terenie Turcji.

Ranni żołnierze WAS są kierowani do szpitali wojskowych w tym kraju.

WAS rozpowszechniła na YouTube film wideo pokazujący spotkanie, w którym uczestniczą mężczyźni w mundurach i inni - w pomarańczowych kamizelkach obserwatorów. Mężczyzna po cywilnemu wyjaśnia obserwatorom, że wojskowi, którzy zdezerterowali z armii rządowej, to nie "zbrojne gangi", jak twierdzi rząd, lecz patrioci.

Według lokalnych cywilnych komitetów koordynacyjnych opozycji, od czasu przybycia arabskich obserwatorów do Syrii 26 grudnia od kul sił bezpieczeństwa zginęło tam 390 osób.

Syryjska opozycja zarzuca członkom misji obserwacyjnej przysłanej przez Ligę Arabską "brak profesjonalizmu". Z drugiej strony przyznaje, że reżim prezydenta Baszara el-Asada używa wszelkich środków, aby utrudnić im pracę.

Jednocześnie władze syryjskie ogłosiły w czwartek, że wypełniając warunki porozumienia z Ligą Arabską, zwolniły 552 opozycjonistów zatrzymanych podczas demonstracji, którzy "nie mieli krwi na rękach". Jest to druga grupa osób zwolnionych po przybyciu arabskich obserwatorów.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook