Jedynie prawda jest ciekawa


Misja w Syrii poniosła fiasko

05.01.2012

Wojskowy przywódca syryjskiego powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada określił jako "fiasko" misję arabskich obserwatorów w jego kraju, ponieważ nie przyczyniła się do zmniejszenia rządowych represji. Dowódca ten, pułkownik Riad al-Asad, zaapelował w czwartek do ONZ o przejęcie odpowiedzialności za rozwój sytuacji w jego kraju.

Nawiązując do ostatnich wydarzeń i nie malejącej liczby ofiar rządowych represji, Riad al-Asad wezwał Ligę Arabską, aby oddała inicjatywę w kwestii Syrii w ręce ONZ, która "ma większe doświadczenie w znajdowaniu rozwiązań i przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności".

Liderzy cywilnych przeciwników reżimu ze swej strony wezwali ich do masowych demonstracji ulicznych po zakończeniu piątkowych modłów, również pod hasłem: "żądamy umiędzynarodowienia" syryjskiego kryzysu.

Także cywilni przywódcy powstania przeciwko reżimowi w Damaszku zdają się widzieć jedyne wyjście w interwencji ONZ.

- Oczekujemy, że (Liga Arabska) ogłosi niepowodzenie misji obserwatorów z ramienia tej organizacji - oświadczył telefonicznie dziennikarzowi AFP płk Riad al-Asad, który przebywa w Turcji.

Komisja ministrów Ligi Arabskiej zajmująca się sytuacją w Syrii ma się spotkać w niedzielę w Kairze aby wysłuchać raportu szefa misji obserwatorów.

Ocena, że z dnia na dzień misja traci wiarygodność w oczach syryjskiej opozycji, ponieważ jej obecność nie przyczyniła się do zmniejszenia represji, powtarza się w wielu doniesieniach agencyjnych.

Rządowe siły bezpieczeństwa zabiły w czwartek co najmniej dziesięć osób, z których sześć straciło życie w mieście Garib, w prowincji Dajr az-Zaur na północnym wschodzie kraju.

Siły bezpieczeństwa zdobyły to miasto niespodziewanym atakiem. W czasie szturmu użyły artylerii.

Według płk. Asada, który potwierdził, że spotkał się z arabskimi obserwatorami w Hims w środkowej Syrii, głównym ośrodku ruchu opozycyjnego, z syryjskiej armii rządowej zdezerterowało dotąd 40 000 żołnierzy.

Według innych źródeł, m.in. doniesień agencyjnych z Kairu, Wolna Armia Syryjska (WAS) liczy 20 000 do 25 000 tysięcy członków. Znajdują się oni głównie w Syrii, podczas gdy ich dowództwo kieruje działaniami ze sztabu na terenie Turcji.

Ranni żołnierze WAS są kierowani do szpitali wojskowych w tym kraju.

WAS rozpowszechniła na YouTube film wideo pokazujący spotkanie, w którym uczestniczą mężczyźni w mundurach i inni - w pomarańczowych kamizelkach obserwatorów. Mężczyzna po cywilnemu wyjaśnia obserwatorom, że wojskowi, którzy zdezerterowali z armii rządowej, to nie "zbrojne gangi", jak twierdzi rząd, lecz patrioci.

Według lokalnych cywilnych komitetów koordynacyjnych opozycji, od czasu przybycia arabskich obserwatorów do Syrii 26 grudnia od kul sił bezpieczeństwa zginęło tam 390 osób.

Syryjska opozycja zarzuca członkom misji obserwacyjnej przysłanej przez Ligę Arabską "brak profesjonalizmu". Z drugiej strony przyznaje, że reżim prezydenta Baszara el-Asada używa wszelkich środków, aby utrudnić im pracę.

Jednocześnie władze syryjskie ogłosiły w czwartek, że wypełniając warunki porozumienia z Ligą Arabską, zwolniły 552 opozycjonistów zatrzymanych podczas demonstracji, którzy "nie mieli krwi na rękach". Jest to druga grupa osób zwolnionych po przybyciu arabskich obserwatorów.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook