Jedynie prawda jest ciekawa


Minister odwołany, a nie rozstrzelany?

15.05.2015

Czy obok określenia "czeski błąd" wejdzie do powszechnego użycia termin "koreański błąd"? W ogniu krytyki znalazł się południowokoreański wywiad NIS, który podał informację o rozstrzelaniu z użyciem artylerii przeciwlotniczej ministra obrony Korei Płd. Pojawiają się wątpliwości, czy doszło do egzekucji, czy minister został tylko odwołany.

Jak pisze agencja Reutera, Krajowe Służby Wywiadowcze (NIS) Korei Południowej mają trudne zadanie - muszą badać, jaka sytuacja panuje na szczytach władzy u północnego sąsiada, w jednym z najbardziej zamkniętych krajów na świecie.

W 2013 roku agencja wywiadowcza zgodnie z prawdą poinformowała o egzekucji Dzang Song Thaeka, wuja przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, który swego czasu był uważany za osobistość nr 2 w Pjongjangu. Ale już nie udało jej się dowiedzieć na czas o śmierci w 2011 roku Kim Dzong Ila, ojca obecnego przywódcy. Powodem sceptycyzmu wokół doniesień o śmierci ministra Hjon Jong Czola jest to, że służby są przekonane o jego usunięciu ze stanowiska szefa resortu obrony, na co jednak nie chcą przedstawić dowodów, ale są już mniej pewne, czy doszło do egzekucji.

NIS twierdzi, że dysponuje danymi wywiadowczymi na temat egzekucji, ale wskazuje, że Pjongjang nie wydał oświadczenia potwierdzającego te informacje. Archiwalne zdjęcia Hjona nadal pojawiają się w telewizji państwowej. To z kolei według Reutera podważa tezę na temat utraty stanowiska przez Hjona, gdyż większość osób odsuniętych od władzy znika też z państwowych mediów, choć niekoniecznie dzieje się to natychmiast.

Według NIS Hjon został rozstrzelany pod koniec kwietnia na oczach setek osób w akademii wojskowej w Pjongjangu. Miał zapłacić życiem za niesubordynację, brak lojalności i drzemkę, którą uciął sobie podczas uroczystości wojskowych z udziałem Kima.

- Wydaje mi się, że zbyt wcześnie o tym poinformowali. NIS gra w bardzo ryzykowną grę. Jeśli okaże się, że agencja pomyliła się, przyniesie jej to wstyd i podważy jej zdolność do zbierania informacji - powiedział obserwator Korei Północnej w południowokoreańskim think tanku Sejong Institute Czeong Song Czang.

Dziennik "Rodong Sinmun" wspomniał o ministrze obrony 30 kwietnia, co oznaczałoby, że został on aresztowany i rozstrzelany w przeciągu kilku godzin. Według analityka, cytowanego przez agencję Yonhap, jest to mało prawdopodobne. Zwykle tajemnicze NIS podjęły nietypowe dla siebie działania i udostępniły dziennikarzom liczący 11 stron dokument, potwierdzający tezę o czystce. Agencja nie ujawniła jednak swych źródeł. - Mieli wiarygodne dowody na egzekucję - powiedział opozycyjny deputowany Kim Kwang Dzin, który został w środę poinformowany przez NIS o czystce. - Nie były to zdjęcia lub nagrania wideo, ale agencja była tego pewna. Jednak gdy nastroje zaczęły się pogarszać, służby stały się mniej śmiałe - dodał.

Korea Północna, będąca nadal formalnie w stanie wojny z Koreą Południową, to jeden z najbardziej odizolowanych krajów na świecie. Południowokoreańscy szpiedzy muszą polegać na informatorach.

Sygnałem świadczącym o tym, że Południe ma swych szpiegów na Północy, są nocne audycje radiowe z Korei Południowej, których można od czasu do czasu słuchać za północną granicą i podczas których odczytywane są ciągi liczb.

Władze Korei Północnej ostatnio aresztowały dwóch Koreańczyków z Południa, którzy mieli przyznać się do szpiegowania dla NIS z przygranicznego miasta Dandong w Chinach. NIS zaprzeczyło, jakoby chodziło o ich agentów.

Cieniem na wiarygodności południowokoreańskich służb wywiadowczych w przeszłości kładły się skandale polityczne i podejrzane działania. Były szef NIS został w lutym skazany na trzy lata więzienia za mieszanie się w 2012 roku w wybory prezydenckie. Miał próbować pomóc w wygranej obecnej szefowej państwa Park Geun Hie.

Agencja w 2004 roku powołała specjalną komisję, by rozwikłać tajemnicze zgony i zaginięcia, do których dochodziło za jej poprzedników, oraz odtajnić stare akta. Komisja badała m.in. porwanie przez koreańskie CIA, poprzednika NIS, dysydenta i przyszłego prezydenta Kim Dae Junga.

Jednak niektórzy obserwatorzy uważają, że agencja nie miałaby interesu w upublicznianiu informacji o egzekucji Hjona, jeśli nie byłaby tego pewna. - Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli agencja zwołuje parlament, by przekazać informacje o sprawach Korei Północnej, te doniesienia muszą być wielokrotnie sprawdzone za pomocą każdej możliwej metody - oświadczył Dzun Ok Hjun, który do 2009 roku pracował w NIS i był konsulem generalnym w Hongkongu w latach 2010-12.

- Jednak ze względu na to, że Korea Północna jest krajem zamkniętym, a dostęp do informacji publicznej jest niewielki, przedstawiciele wywiadu Korei Południowej muszą stawiać czoło sporom po publicznym ujawnieniu informacji wywiadowczych - dodał.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook