Jedynie prawda jest ciekawa


Minister finansów Niemiec pracuje nad reformą UE

29.06.2016

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble pracuje nad reformą Unii Europejskiej. Propozycje zmian niemiecki resort finansów opracował jeszcze przed referendum ws. Brexitu. Celem proponowanych zmian jest zagwarantowanie, że państwa członkowskie wspólnoty „zachowają dyscyplinę budżetową” - pisze niemiecki „Handelsblatt” powołując się na wewnętrzny dokument niemieckiego ministerstwa finansów, który wyciekł do mediów.

„Chodzi o stworzenie nowych instrumentów, które wymuszą na państwach UE zachowanie zasad Paktu Wzrostu i Stabilności”- pisze gazeta. Schäuble proponuje m.in. zwiększenie nadzoru nad budżetami państw Eurogrupy, włącznie z prawem dla Komisji Europejskiej do odrzucenia projektów budżetowych tych krajów i zmuszenia ich do większej dyscypliny finansowej.

Poza tym szef niemieckiego resortu finansów chce stworzyć zachęty do dyscypliny budżetowej”. Wypłata funduszy strukturalnych powinna być jego zdaniem uzależniona od spełnienia zaleceń Komisji Europejskiej. Schäuble proponuje także, by odebrać KE rolę „strażnika traktatów”, bowiem „stała się ona silnie upolityczniona”.

„Można rozdzielić rolę polityczną od nadzorczej i stworzyć nowe ciało regulacyjne, które nadzorowałoby politykę budżetową państw członkowskich” - cytuje „Handeslblatt” dokument niemieckiego resortu finansów. **Schäuble chce także zredukować rolę i znaczenie Europejskiego Banku Centralnego. Proponuje m.in. rozdzielenie funkcji nadzoru bankowego od banku emisyjnego, by „zapobiec konfliktom interesów, które coraz częściej występują w EBC”.

Niemiecki minister finansów chce także uzależnić wypłatę funduszy pomocowych z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) od przeprowadzenia przez dany kraj poważnych reform strukturalnych. Pomysł Francji i Włoch, by stworzyć jeden, wspólny budżet Eurostrefy, Schäuble odrzucił jako „niedorzeczny”. 

Ryb, welt.de, handelsblatt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 6. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook