Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Milion unijnych dzieci? Czyżby?

06.10.2014

Komisja Europejska podała, powołując się na kompleksowe badania programu Erasmus - europejskiego programu wymiany studenckiej- że od chwili uruchomienia programu w 1987 r. parom, które się dzięki uczestnictwu w nim poznały, urodziło się ponad milion dzieci. Jednak, zdaniem francuskiego dziennika „Libération”, dane te są dosłownie „wyssane z palca”.

Jak twierdzi KE program Erasmus „nie tylko pozwala nauczyć się języków obcych, ale także znaleźć miłość”. Kosmopolityczną. Z Unią Europejską w roli swatki. „27 proc. byłych uczestników programu poznało swojego byłego bądź obecnego partnera/partnerkę podczas pobytu zagranicą w ramach Erasmusa” - chełpi się Bruksela. Zdaniem „Libération” bezpodstawnie.

„Przeczytaliśmy cały raport – 229 stron – i nigdzie nie wspomina się o dzieciach. Skąd więc wzięła się ta liczba? Z komunikatu prasowego, który stwierdza, że „takie są szacunki Komisji”. Wzięte całkowicie z powietrza” - pisze gazeta.

I dodaje: „Rozumiemy potrzebę rozreklamowania Erasmusa i samej Unii, ale trzymajmy się faktów. Dokonano prostackiego uogólnienia na podstawie danych wyciągniętych z badania. Komisja wyliczyła, że 27 proc. z 2,5 mln. dotychczasowych uczestników Erasmusa, to 675 tys. osób. Wzięła następnie tą liczbę i pomnożyła razy 1,6, czyli o średnią liczbę dzieci przypadającą na kobietę w UE. I wyszedł jej milion. To gruba manipulacja” - utrzymuje „Libération”.

Według dziennika rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura niż chciałaby tego Bruksela. „Prawda jest taka, że 64 proc. byłych uczestników Erasmusa to single. Bo prawda jest taka, że wyjazdy zagraniczne, szczególnie ograniczone w czasie, nie sprzyjają zakładaniu rodzin” - dodaje „Libération”.

Ryb, Liberation.fr

Fot. es.europa.eu


Słowa kluczowe:

Komisja Europejska

,

UE

,

dzieci

,

studenci

Warto poczytać

 1. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 2. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook