Jedynie prawda jest ciekawa


Milion unijnych dzieci? Czyżby?

06.10.2014

Komisja Europejska podała, powołując się na kompleksowe badania programu Erasmus - europejskiego programu wymiany studenckiej- że od chwili uruchomienia programu w 1987 r. parom, które się dzięki uczestnictwu w nim poznały, urodziło się ponad milion dzieci. Jednak, zdaniem francuskiego dziennika „Libération”, dane te są dosłownie „wyssane z palca”.

Jak twierdzi KE program Erasmus „nie tylko pozwala nauczyć się języków obcych, ale także znaleźć miłość”. Kosmopolityczną. Z Unią Europejską w roli swatki. „27 proc. byłych uczestników programu poznało swojego byłego bądź obecnego partnera/partnerkę podczas pobytu zagranicą w ramach Erasmusa” - chełpi się Bruksela. Zdaniem „Libération” bezpodstawnie.

„Przeczytaliśmy cały raport – 229 stron – i nigdzie nie wspomina się o dzieciach. Skąd więc wzięła się ta liczba? Z komunikatu prasowego, który stwierdza, że „takie są szacunki Komisji”. Wzięte całkowicie z powietrza” - pisze gazeta.

I dodaje: „Rozumiemy potrzebę rozreklamowania Erasmusa i samej Unii, ale trzymajmy się faktów. Dokonano prostackiego uogólnienia na podstawie danych wyciągniętych z badania. Komisja wyliczyła, że 27 proc. z 2,5 mln. dotychczasowych uczestników Erasmusa, to 675 tys. osób. Wzięła następnie tą liczbę i pomnożyła razy 1,6, czyli o średnią liczbę dzieci przypadającą na kobietę w UE. I wyszedł jej milion. To gruba manipulacja” - utrzymuje „Libération”.

Według dziennika rzeczywistość jest o wiele bardziej ponura niż chciałaby tego Bruksela. „Prawda jest taka, że 64 proc. byłych uczestników Erasmusa to single. Bo prawda jest taka, że wyjazdy zagraniczne, szczególnie ograniczone w czasie, nie sprzyjają zakładaniu rodzin” - dodaje „Libération”.

Ryb, Liberation.fr

Fot. es.europa.eu


Warto poczytać

 1. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 2. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 3. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 4. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 5. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 6. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook