Jedynie prawda jest ciekawa

Milion Australijczyków powitało Nowy Rok

31.12.2013

Ponad milion Australijczyków tradycyjnie zgromadziło się na brzegu zatoki w Sydney, aby powitać Nowy Rok. Równo o północy odbył się pokaz sztucznych ogni wystrzelonych z dachu słynnej opery, a właściwie z czterech jego połaci, mających przypominać żagle.

Władze Sydney zapowiedziały, że tegoroczny pokaz sztucznych ogni przebije wszystkie poprzednie. Ładunki pirotechniczne po raz pierwszy od ponad 10 lat zostały wystrzelone o północy (godz. 14 czasu polskiego) z dachu słynnej opery, która jest wizytówką miasta. Nie zabrakło też pokazu pirotechnicznego nad Harbour Bridge. Uroczystości z okazji Nowego Roku rozpoczęły się o godzinie 21 czasu lokalnego specjalnym rodzinnym pokazem sztucznych ogni.

Jednak jako pierwsi w Nowy Rok weszli mieszkańcy Samoa oraz archipelagu Sporady Środkowopolinezyjskie, którego część należy do Kiribati, a część - do Stanów Zjednoczonych. Północ wybiła tam o godzinie 11 czasu polskiego. W 2011 roku Samoa przeszło na zachodnią stronę linii zmiany daty, dzięki czemu z grupy państw najpóźniej witających sylwestrową północ przeszło do tych, które witają ją najwcześniej.

Godzinę później, a więc w południe czasu polskiego, nadejście 2014 roku świętowali mieszkańcy Nowej Zelandii. W Auckland organizatorzy rozpoczęli 14-godzinne świętowanie w samym centrum tego największego nowozelandzkiego miasta - na sztucznej plaży. Stołeczne Wellington postanowiło w tym roku obchodzić Nowy Rok bardziej powściągliwie i ograniczony budżet przeznaczyło na noworoczny piknik 1 stycznia.

Choć na Filipinach nie wybiła jeszcze północ, już ponad 260 osób doznało obrażeń na skutek wybuchających petard i wystrzałów oddawanych na wiwat. Tamtejsze ministerstwo zdrowia przewiduje, że liczba lżej i ciężej poszkodowanych znacznie wzrośnie w ciągu nocy, spędzonej w większości przypadków na prywatnych przyjęciach.

Chińczycy pożegnają rok 2013 pokazami światła, zorganizowanymi na położonym w pobliżu Pekinu odcinku Wielkiego Muru Chińskiego oraz na nadbrzeżnej promenadzie Bund w Szanghaju. Według tradycyjnego kalendarza chińskiego rozpocznie się Rok Konia.

W przynajmniej jednym chińskim mieście uroczystości towarzyszące powitaniu Nowego Roku odbędą się na znacznie skromniejszą skalę niż zapowiadano - władze Wuhan, w prowincji Hubei, odwołały coroczny pokaz sztucznych ogni i zakazały odpalania fajerwerków w centrum miasta, aby nie zwiększać zanieczyszczenia powietrza.

W Japonii tysiące ludzi, w tym niektórzy noszący z tej okazji tradycyjne kimona, będą odprawiać modlitwy, dzwonić dzwonami, a w świątyniach zostawiać drobne monety jako ofiarę w intencji zdrowia, bogactwa i szczęścia.

Mieszkańcy niemal całej Indonezji będą hucznie obchodzić nadejście Nowego Roku - wszędzie poza miastem Banda Aceh, stolicy prowincji Aceh na Sumatrze, gdzie muzułmańscy duchowni zakazali swoim współwyznawcom udziału w takich uroczystościach. W Dżakarcie odbędzie się sylwestrowy festiwal, na który złożą się koncerty, barwne parady, przemarsz orkiestry oraz - oczywiście - pokaz sztucznych ogni.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

milion

,

Australia

,

Nowy Rok

Warto poczytać

 1. bundestag224092017 24.09.2017

  Rozpoczęły się wybory do Bundestagu - Merkel faworytem

  - W niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory parlamentarne

 2. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 3. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 4. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 5. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook