Jedynie prawda jest ciekawa


Mieszkańcy Katalonii biorą sprawy w swoje ręce. Stawiają blokady na drogach

03.11.2017
Katalonia031120171
Mieszkańcy Katalonii biorą sprawy w swoje ręce. Stawiają blokady na drogach

Od piątkowego poranka na kilku drogach i trasach kolejowych Katalonii prowadzone są blokady. Ich uczestnicy domagają się od władz w Madrycie wypuszczenia aresztowanych w czwartek dziewięciorga członków zdymisjonowanego katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta.

W piątek rano nieprzejezdne były drogi m.in. w miejscowości Bassella koło Lleidy, a także w Sallent, Bruc, Molins de Rei, Bausen, Castelloli oraz w Foradadzie.

Przed południem sparaliżowana została też jedna z głównych ulic Barcelony, Gran Via. Manifestanci z flagami Katalonii wkroczyli na jezdnię utrudniając ruch w obu kierunkach. Wśród protestujących są działacze różnych organizacji proniepodległościowych, w tym członkowie tzw. Komitetów Obrony Republiki.

Protestujący przeciwko aresztowaniu dziewięciu byłych członków katalońskiego rządu utrudnili też ruch pociągów w aglomeracji barcelońskiej. Wprawdzie służby usunęły manifestantów z linii kolejowej w miejscowości Sant Cugat del Valles, ale protest doprowadził do licznych opóźnień pociągów.

Pierwsze manifestacje przeciwko aresztowaniu odsuniętych od władzy katalońskich ministrów odbyły się w czwartek wieczorem na ulicach największych katalońskich miast, m.in. Barcelony, Tarragony i Lleidy. Protestowało tam kilkadziesiąt tysięcy osób.

W czwartek późnym wieczorem dziewięciu byłych członków katalońskiego rządu zostało przewiezionych do więzienia pod eskortą policji. Tymczasowy areszt odbywają oni w dwóch zakładach karnych zlokalizowanych na terenie aglomeracji madryckiej.

Siedmiu zdymisjonowanych ministrów zostało przewiezionych do stołecznego więzienia dla mężczyzn Estremera. Trafili tam wicepremier Oriol Junqueras, minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn, minister spraw zagranicznych Raul Romeva, minister polityki terytorialnej Josep Rull, minister sprawiedliwości Carles Mundo, rzecznik rządu Jordi Turull, a także minister przedsiębiorczości Santi Vila. Ten ostatni w piątek przed południem wpłacił kaucję w wysokości 50 tys. euro i ma w ciągu dnia wyjść na wolność.

Tymczasowy areszt w więzieniu dla kobiet Alcala-Meco rozpoczęły w czwartek późnym wieczorem była szefowa katalońskiego resortu pracy Dolors Bassa oraz była minister administracji publicznej Meritxell Borras.

Decyzja o tymczasowym areszcie dla dziewięciorga przebywających w Hiszpanii zdymisjonowanych członków rządu Puigdemonta została podjęta przez Sąd Najwyższy Hiszpanii w czwartek po południu. Zarzuca im się bunt, nieposłuszeństwo wobec władzy oraz malwersację środków publicznych.

Według agencji AFP w piątek sędzia Carmen Lamela z madryckiego sądu Audiencia Nacional wyda Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) przebywającego w Brukseli Puigdemonta.

PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook