Jedynie prawda jest ciekawa


Mieli wysadzić słynny kościół. Terroryści z Katalonii z rekordową ilością materiału wybuchowego

18.09.2017

Terroryści, którzy w sierpniu br. przeprowadzili zamachy w Katalonii, dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych zgromadzonych przez grupę przestępczą na terenie Europy - podały w poniedziałek hiszpańskie media.

Łącznie terroryści posiadali 100 kg nadtlenku acetonu, który miał być zdetonowany przy bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

Jak poinformowały hiszpańskie media, bazujące na ustaleniach prowadzonego śledztwa, żadna z działających w Europie grup przestępczych znanych policji nie posiadała tak dużo materiału wybuchowego. - Terroryści planowali użyć nadtlenku acetonu, tzw. TATP, podejmując podobne działania jak zamachowcy, którzy wiosną ub.r. dokonali ataków w Brukseli - przypomniała telewizja TVE24.

Hiszpańskie media ujawniły zeznania Mohameda Uliego Szemlala, jednego z członków 12-osobowej grupy terrorystów, która dokonała zamachów 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cambrils. Przyznał on, że głównym celem ataku miała być barcelońska bazylika Sagrada Familia, przy której terroryści planowali zaparkować trzy pojazdy wypełnione łącznie dwudziestoma workami z TATP; każdy z nich miał zawierać 5 kg materiału wybuchowego.

- Siła rażenia byłaby ogromna, zważywszy na posiadanie przez zamachowców 120 butli gazowych. Miały one znaleźć się w pojazdach i zostać zdetonowane wraz z TATP, aby zintensyfikować eksplozję - ujawnił dziennik "El Periodico".

21-letni Szemlal był jednym z trzech terrorystów, którzy w jednorodzinnym domu w Alcanar, ok. 200 km na południowy zachód od Barcelony, przygotowywali ładunki wybuchowe, które miały być użyte podczas planowanego zamachu w Barcelonie. Akt terroru pokrzyżowała eksplozja TATP, do której doszło 16 sierpnia.

W wybuchu w Alcanar, gdzie mieściła się logistyczna baza dżihadystów, zginął szef grupy, pochodzący z Maroka imam Abdelbaki As-Satty oraz inny terrorysta. Szemlal przeżył eksplozję, gdyż był osłonięty przez jedną ze ścian budynku.

Niespodziewana eksplozja w siedzibie dżihadystów w Alcanar doprowadziła do zmiany planów terrorystów, którzy zrezygnowali z materiałów wybuchowych i użyli tylko samochodów.

17 sierpnia należący do marokańskiej grupy dżihadystów Junes Abujakub staranował furgonetką popularnym deptaku Barcelony Las Ramblas tłum przechodniów. W efekcie zamachu zginęło 15 osób, a około 130 zostało rannych.

Kilka godzin później pięciu członków grupy As-Satty'ego w mieście Cambrils koło Tarragony wjechało autem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Policja zabiła tam wszystkich zamachowców.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 8. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook