Jedynie prawda jest ciekawa


Mieli wysadzić słynny kościół. Terroryści z Katalonii z rekordową ilością materiału wybuchowego

18.09.2017

Terroryści, którzy w sierpniu br. przeprowadzili zamachy w Katalonii, dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych zgromadzonych przez grupę przestępczą na terenie Europy - podały w poniedziałek hiszpańskie media.

Łącznie terroryści posiadali 100 kg nadtlenku acetonu, który miał być zdetonowany przy bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

Jak poinformowały hiszpańskie media, bazujące na ustaleniach prowadzonego śledztwa, żadna z działających w Europie grup przestępczych znanych policji nie posiadała tak dużo materiału wybuchowego. - Terroryści planowali użyć nadtlenku acetonu, tzw. TATP, podejmując podobne działania jak zamachowcy, którzy wiosną ub.r. dokonali ataków w Brukseli - przypomniała telewizja TVE24.

Hiszpańskie media ujawniły zeznania Mohameda Uliego Szemlala, jednego z członków 12-osobowej grupy terrorystów, która dokonała zamachów 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cambrils. Przyznał on, że głównym celem ataku miała być barcelońska bazylika Sagrada Familia, przy której terroryści planowali zaparkować trzy pojazdy wypełnione łącznie dwudziestoma workami z TATP; każdy z nich miał zawierać 5 kg materiału wybuchowego.

- Siła rażenia byłaby ogromna, zważywszy na posiadanie przez zamachowców 120 butli gazowych. Miały one znaleźć się w pojazdach i zostać zdetonowane wraz z TATP, aby zintensyfikować eksplozję - ujawnił dziennik "El Periodico".

21-letni Szemlal był jednym z trzech terrorystów, którzy w jednorodzinnym domu w Alcanar, ok. 200 km na południowy zachód od Barcelony, przygotowywali ładunki wybuchowe, które miały być użyte podczas planowanego zamachu w Barcelonie. Akt terroru pokrzyżowała eksplozja TATP, do której doszło 16 sierpnia.

W wybuchu w Alcanar, gdzie mieściła się logistyczna baza dżihadystów, zginął szef grupy, pochodzący z Maroka imam Abdelbaki As-Satty oraz inny terrorysta. Szemlal przeżył eksplozję, gdyż był osłonięty przez jedną ze ścian budynku.

Niespodziewana eksplozja w siedzibie dżihadystów w Alcanar doprowadziła do zmiany planów terrorystów, którzy zrezygnowali z materiałów wybuchowych i użyli tylko samochodów.

17 sierpnia należący do marokańskiej grupy dżihadystów Junes Abujakub staranował furgonetką popularnym deptaku Barcelony Las Ramblas tłum przechodniów. W efekcie zamachu zginęło 15 osób, a około 130 zostało rannych.

Kilka godzin później pięciu członków grupy As-Satty'ego w mieście Cambrils koło Tarragony wjechało autem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Policja zabiła tam wszystkich zamachowców.

PAP

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 8. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook