Jedynie prawda jest ciekawa


Miedwiediew w ogniu krytyki

30.03.2017

Po niedzielnych protestach w Rosji przeciw korupcji rola premiera Dmitrija Miedwiediewa nieco osłabła, jednak nie zostanie on w najbliższym czasie zdymisjonowany - ocenia w czwartek gazeta "RBK". Prasa zauważa, że premiera zaczęli krytykować parlamentarzyści.

-Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku. Jednak w paradoksalny sposób nieco umocniło to jego pozycję na stanowisku premiera, ponieważ (prezydent Rosji Władimir) Putin nie lubi podejmować decyzji pod presją" - powiedział "RBK" politolog Jewgienij Minczenko. Zdaniem eksperta, znaczenie polityczne premiera jednak osłabło i w przyszłości, w związku z innymi wydarzeniami politycznymi, może on zostać odwołany ze stanowiska.

"RBK" cytuje też opinię politologa Abbasa Gałlamowa, który podkreślił, że głosy krytyki wobec Miedwiediewa podniosły się w obu izbach parlamentu. Kreml - ocenia Gałlamow - musi podejmować znaczące wysiłki, by utrzymać lojalność elit, ale na razie demonstracyjnie nie podejmuje żadnych działań. -W tej sytuacji najśmielsi gracze odczuwają chęć, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie społeczne - wskazuje ekspert. Nie można przy tym wykluczać, że ktoś ma ambicje, by objąć urząd premiera, jednak o tym stanowisku "mogą marzyć dwie, trzy osoby", a pozostali przedstawiciele władz kierują się odmienną logiką.

Z pogłoskami o możliwej dymisji Miedwiediewa nie zgadza się analityk moskiewskiego ośrodka Carnegie Andriej Kolesnikow w odrębnym komentarzu dla "RBK". Zauważa on, że odsunięcie premiera oznaczałoby dla Putina pójście na ustępstwa wobec ulicy i opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Ekspert ocenia też, że stagnacja w gospodarce Rosji nie grozi krachem aż do 2018 roku. Zdymisjonowanie premiera, który odpowiada za zarządzanie gospodarcze, jest potrzebne tylko wtedy, gdy trzeba szukać winnych załamania gospodarczego lub też gdy nowa kadencja prezydencka wymaga wymiany ekipy rządzącej -argumentuje Kolesnikow.

Jak zauważają "Wiedomosti" przewodnicząca Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) Walentina Matwijenko wystąpiła z "pierwszą merytoryczną reakcją" ze strony władz na niedzielne protesty. Jednak Matwijenko nie po raz pierwszy wyraża swoje odrębne stanowisko i jej oświadczenie nie jest sensacją - konstatuje cytowany przez dziennik politolog Michaił Winogradow. Jego zdaniem na razie nie można oceniać, że władze mają w tej sprawie wspólne, uzgodnione stanowisko. Matwijenko oświadczyła w środę, że władze Rosji nie powinny "udawać, że nic się nie dzieje" i że organy władz w regionach, a także deputowani powinni "spotykać się z ludźmi i zdawać sobie sprawę, dlaczego uczestniczą oni w protestach". 

Również w środę Siergiej Mironow, szef socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji, jednej z czterech partii zasiadających w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu), oświadczył, że Miedwiediew powinien skomentować materiał opublikowany przez Nawalnego, w którym mowa jest o domniemanym ukrytym majątku premiera.

fot.[YouTube/TVP2]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook