Jedynie prawda jest ciekawa

Miedwiediew kontra miniona epoka

27.03.2012

Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, skrytykował faworyta Partii Republikańskiej do nominacji prezydenckiej w USA Mitta Romneya za nazwanie Rosji "wrogiem numer jeden". Ta wypowiedź "trąci Hollywoodem" - powiedział Miedwiediew we wtorek na szczycie w Seulu.

- Co się zaś tyczy różnych ideologicznych stereotypów, niepokoję się za każdym razem, gdy ta lub tamta strona używa zwrotów w rodzaju "wróg numer jeden" - to trąci Hollywoodem i pewną (minioną) epoką - powiedział Miedwiediew na zakończenie międzynarodowego szczytu na temat bezpieczeństwa nuklearnego w stolicy Korei Płd.

Prezydent Rosji dodał, że chciałby udzielić wszystkim kandydatom do nominacji prezydenckiej w USA, nie wyłączając Romneya, dwóch rad: "Po pierwsze, aby prezentując swoje stanowisko posługiwali się głową, rozsądkiem, co przecież nie powinno zaszkodzić kandydatowi na prezydenta, a po drugie powinni spojrzeć na zegarek: mamy obecnie rok 2012, a nie połowę lat 70." - cytuje Miedwiediewa agencja ITAR-TASS.

Na poniedziałkowym spotkaniu z Miedwiediewem podczas szczytu nuklearnego w stolicy Korei Płd. prezydent USA Barack Obama - nie wiedząc, że rozmowa jest nagrywana - poprosił rosyjskiego przywódcę, aby "dano mu czas" w sprawie tarczy antyrakietowej, przeciw której Rosja protestuje.

Romney, komentując dla telewizji CNN słowa Obamy, napiętnował Rosję jako "wroga geopolitycznego numer jeden".

We wtorek prezydent USA tłumaczył się ze swojej wypowiedzi, która wywołała poruszenie w Waszyngtonie. Podkreślił, że w tym roku, gdy odbywają się wybory prezydenckie w USA i Rosji, nikogo nie powinno zaskakiwać, że porozumienie w sprawie tarczy nie może być zawarte szybko. Dodał, że chce spędzić resztę roku na technicznych negocjacjach z Rosją, które mogłyby utorować drogę do przyszłego porozumienia. Jeśli się to uda, "można mieć nadzieję, że w 2013 roku będziemy mieli podstawę, by osiągnąć znaczny postęp w tej i innych sprawach" - powiedział.

Zdaniem Obamy polityczna reakcja w USA na jego poniedziałkową wypowiedź świadczy o tym, że miał rację, mówiąc, że rok 2012 nie sprzyja porozumieniu o tarczy. W czasie rozmowy z Miedwiediewem prezydent USA powiedział, że po tegorocznych wyborach, w których ubiega się o reelekcję, "będzie miał większą swobodę manewru".

Wypowiedź podchwyciły w USA prawicowe media, sugerując, że Obama jest gotów do bliżej nieokreślonych ustępstw wobec Rosji. Republikanie w Kongresie zażądali wyjaśnień.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. france21092017 21.09.2017

  Francja walczy o demokrację. Nowy prezydent nie chce słuchać obywateli

  Po raz drugi od wyboru w maju Emmanuela Macrona na prezydenta protestowali przeciw rządowym zmianom, które według związków zawodowych ograniczają prawa pracowników.

 2. Greenpeace 21.09.2017

  Greenpeace znowu atakuje. Uderzyli na transport samochodów

  Aktywiści międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace wdarli się w czwartek na statek przewożący do Wielkiej Brytanii samochody Volkswagena z silnikami Diesla, próbując zatrzymać ich wyładunek w porcie w Sheerness na wschód od Londynu.

 3. Szwajcaria 21.09.2017

  V kolumna w Szwajcarii. Przywódcy organizacji islamskiej oskarżeni o wspieranie terrorystów

  Szwajcarska Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w czwartek, że wniosła do Federalnego Sądu Karnego akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zarządu stowarzyszenia Islamska Centralna Rada Szwajcarii (IZRS), którym zarzuca wspieranie ugrupowań terrorystycznych.

 4. Imigranci1234 21.09.2017

  Zatonęła łódź z migrantami; ponad 100 zaginionych

  Ponad 100 migrantów zostało uznanych za zaginionych po zatonięciu łodzi u wybrzeży Libii - podał w czwartek rzecznik libijskiej marynarki wojennej, gen. Ajub Kasem, powołując się na informacje przekazane przez ocalonych.

 5. sdm127029072017 21.09.2017

  Panama spodziewa się 5 tysięcy polskich pielgrzymów na ŚDM

  Około 5 tysięcy pielgrzymów z Polski ma przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku - poinformował ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak na konferencji prasowej nt. przygotowań do ŚDM, zorganizowanej w czwartek w Warszawie.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook