Jedynie prawda jest ciekawa


Guru lewicy protestował przeciwko "rosyjskim wpływom w USA" i brał udział w protestach organizowanych przez Rosję

22.02.2018
moore28022018
Guru lewicy protestował przeciwko "rosyjskim wpływom w USA" i brał udział w protestach organizowanych przez Rosję

Michael Moore, słynny lewicowy dokumentalista i zatwardziały przeciwnik prezydenta Trumpa, wziął udział w proteście przeciwko jego prezydenturze, który miał miejsce 12 listopada 2016 roku w Nowym Jorku. Promował go również w mediach społecznościowych. Problem w tym, że w świetle niedawnego aktu oskarżenia wystosowanego przez specjalną komisję Muellera protest ten był organizowany przez Rosjan.

Już podczas kampanii wyborczej pojawiły się oskarżenia, że Donaldowi Trumpowi w zdobyciu Białego Domu pomaga rosyjski wywiad. Bezpośrednim powodem był wyciek kompromitujących Clinton e-maili z Demokratycznego Komitetu Narodowego, o który oskarżono hakerów powiązanych z rosyjskimi służbami. W końcu w maju 2017 roku powołano specjalną komisję pod przewodnictwem byłego szefa FBI Roberta Muellera, która miała wreszcie ostatecznie wyjaśnić wpływ Rosjan na ostatnie wybory. Jego komisja była często krytykowana i oskarżana przez Republikanów o stronniczość i organizowanie polowania na czarownice, które miało doprowadzić do upadku Trumpa. W końcu parę dni temu komisja przedstawiła jednak akt oskarżenia przeciwko kilkunastu Rosjanom, którzy niezgodnie z prawem prowadzili działalność polityczną w USA.

Problem tylko w tym, że ten akt oskarżenia pokazał jasno, że tezy o popieraniu Trumpa przez Kreml – które Michael Moore też lansował – okazały się błędne. Rosjanie bowiem nie tyle popierali Trumpa, co chcieli spowodować maksymalny chaos na amerykańskiej scenie politycznej. Popierali więc również jego najgroźniejszego obok Clinton kontrkandydata, Berniego Sandersa. Ich działalność rozpoczęła się zresztą na długo przed wyborami, w 2014 roku – i już wtedy cechą charakterystyczną było to, że obstawiali zawsze obie strony sporu, jak na przykład zwolenników Black Lives Matter i tych, którzy uważają BLM za organizację terrorystyczną lub zwolenników i przeciwników prawa do posiadania broni.

Nie poparcie a chaos

Po zwycięstwie Trumpa Rosjanie zaczęli popierać ruchy i organizacje które walczyły z jego prezydenturą. Zorganizowali między innymi protest przeciwko prezydentowi w Charlotte. Byli również organizatorami protestu w Nowym Jorku, w którym kilkanaście tysięcy osób maszerowało pod hasłem „Trump nie jest moim prezydentem”. Internauci szybko zauważyli, że jednym z uczestników manifestacji był słynny lewicowy reżyser filmów paradokumentalnych Michael Moore. Co więcej to właśnie jego poparcie sprawiło, że ten protest okazał się aż takim sukcesem frekwencyjnym.

Co ciekawe Rosjanie zorganizowali tego samego dnia inny protest, tym razem popierający Trumpa, ale wzięło w nim udział znacznie mniej osób. 
Moore wielokrotnie publicznie twierdził, że Trump został prezydentem dzięki wsparciu Kremla i że jeśli nawet o tym nie wiedział, to powinien zrzec się z tego powodu stanowiska. Teraz okazało się, że i on okazał się pożytecznym idiotą w rosyjskiej kampanii wzmagania chaosu w trudnym dla Ameryki roku.

WM

fot. flickr/wikimedia commons/cc by 2.0/nicolas genin - originally posted to Flickr as 66ème Festival de Venise (Mostra)


Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook