Jedynie prawda jest ciekawa


Guru lewicy protestował przeciwko "rosyjskim wpływom w USA" i brał udział w protestach organizowanych przez Rosję

22.02.2018
moore28022018
Guru lewicy protestował przeciwko "rosyjskim wpływom w USA" i brał udział w protestach organizowanych przez Rosję

Michael Moore, słynny lewicowy dokumentalista i zatwardziały przeciwnik prezydenta Trumpa, wziął udział w proteście przeciwko jego prezydenturze, który miał miejsce 12 listopada 2016 roku w Nowym Jorku. Promował go również w mediach społecznościowych. Problem w tym, że w świetle niedawnego aktu oskarżenia wystosowanego przez specjalną komisję Muellera protest ten był organizowany przez Rosjan.

Już podczas kampanii wyborczej pojawiły się oskarżenia, że Donaldowi Trumpowi w zdobyciu Białego Domu pomaga rosyjski wywiad. Bezpośrednim powodem był wyciek kompromitujących Clinton e-maili z Demokratycznego Komitetu Narodowego, o który oskarżono hakerów powiązanych z rosyjskimi służbami. W końcu w maju 2017 roku powołano specjalną komisję pod przewodnictwem byłego szefa FBI Roberta Muellera, która miała wreszcie ostatecznie wyjaśnić wpływ Rosjan na ostatnie wybory. Jego komisja była często krytykowana i oskarżana przez Republikanów o stronniczość i organizowanie polowania na czarownice, które miało doprowadzić do upadku Trumpa. W końcu parę dni temu komisja przedstawiła jednak akt oskarżenia przeciwko kilkunastu Rosjanom, którzy niezgodnie z prawem prowadzili działalność polityczną w USA.

Problem tylko w tym, że ten akt oskarżenia pokazał jasno, że tezy o popieraniu Trumpa przez Kreml – które Michael Moore też lansował – okazały się błędne. Rosjanie bowiem nie tyle popierali Trumpa, co chcieli spowodować maksymalny chaos na amerykańskiej scenie politycznej. Popierali więc również jego najgroźniejszego obok Clinton kontrkandydata, Berniego Sandersa. Ich działalność rozpoczęła się zresztą na długo przed wyborami, w 2014 roku – i już wtedy cechą charakterystyczną było to, że obstawiali zawsze obie strony sporu, jak na przykład zwolenników Black Lives Matter i tych, którzy uważają BLM za organizację terrorystyczną lub zwolenników i przeciwników prawa do posiadania broni.

Nie poparcie a chaos

Po zwycięstwie Trumpa Rosjanie zaczęli popierać ruchy i organizacje które walczyły z jego prezydenturą. Zorganizowali między innymi protest przeciwko prezydentowi w Charlotte. Byli również organizatorami protestu w Nowym Jorku, w którym kilkanaście tysięcy osób maszerowało pod hasłem „Trump nie jest moim prezydentem”. Internauci szybko zauważyli, że jednym z uczestników manifestacji był słynny lewicowy reżyser filmów paradokumentalnych Michael Moore. Co więcej to właśnie jego poparcie sprawiło, że ten protest okazał się aż takim sukcesem frekwencyjnym.

Co ciekawe Rosjanie zorganizowali tego samego dnia inny protest, tym razem popierający Trumpa, ale wzięło w nim udział znacznie mniej osób. 
Moore wielokrotnie publicznie twierdził, że Trump został prezydentem dzięki wsparciu Kremla i że jeśli nawet o tym nie wiedział, to powinien zrzec się z tego powodu stanowiska. Teraz okazało się, że i on okazał się pożytecznym idiotą w rosyjskiej kampanii wzmagania chaosu w trudnym dla Ameryki roku.

WM

fot. flickr/wikimedia commons/cc by 2.0/nicolas genin - originally posted to Flickr as 66ème Festival de Venise (Mostra)


Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 7. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 8. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook