Jedynie prawda jest ciekawa

MFW pomoże, jeśli Grecja poprosi

06.07.2015

Szefowa MFW Christine Legarde skomentowała w specjalnym oświadczeniu niedzielne referendum, w którym Grecy odrzucili propozycję przedstawioną przez wierzycieli.

Legarde podkreśliła, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotów nieść pomoc Grecji, jeśli zostanie o to poproszony. „MFW przyjął do wiadomości wyniki wczorajszego referendum, które odbyło się w Grecji. Monitorujemy sytuację z bliska i jesteśmy gotowi pomóc Grecji, jeżeli zostaniemy o to poproszeni” - zakomunikowała szefowa Funduszu.

Grecja była pod specjalną „opieką” finansową strefy euro i MFW od 5 lat. Łącznie Ateny otrzymały z dwóch programów pomocowych blisko 240 mld euro.

Choć wsparcie umożliwiło Grecji obsługę zadłużenia i realizowanie wewnętrznych zobowiązań, obywatele tego państwa ponieśli ogromne koszty oszczędności i reform, które narzucili im wierzyciele.

Tymczasem grecki rząd planuje przedłużyć okres, w którym banki pozostaną zamknięte, jeszcze o co najmniej kilka dni - poinformowały w poniedziałek cztery źródła bankowe przed spotkaniem przedstawicieli banków i ministra finansów.

Banki miały początkowo być zamknięte do poniedziałku.

W ubiegłym tygodniu władze w Atenach wprowadziły kontrole przepływu kapitałów i zdecydowały o zamknięciu banków po zamrożeniu przez Europejski Bank Centralny pomocy dla Grecji; było to następstwem załamania się rozmów między Atenami a zagranicznymi wierzycielami.

Kontrole przepływu kapitałów wprowadzono, aby zapobiec załamaniu się systemu bankowego w Grecji.

gah/PAP/tvn24bis.pl

[fot. World Economic Forum from Cologny, Switzerland/CC/Wikimedia Commons]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook