Jedynie prawda jest ciekawa

Merkollande? Prezydent Francji broni kanclerz Niemiec

06.04.2016

Prezydent Francji François Hollande broni w środę na łamach gazety "Bild" kanclerz Niemiec Angeli Merkel przed zarzutem, że to jej decyzja z września zeszłego roku o otwarciu granicy dla Syryjczyków zachęciła uchodźców z Bliskiego Wschodu do migracji.

"Napływ (uchodźców) rozpoczął się już wiosną 2015 roku, na długo przed deklaracją Niemiec o otwarciu granicy" - powiedział Hollande. "Przypomnijmy sobie, jak emocjonalna była debata publiczna we wrześniu, gdy na plaży znaleziono zwłoki małego chłopca Aylana Kurdi" - dodał prezydent Francji.

"Przyczyną tych dramatów jest sytuacja w Syrii, ataki lotnicze reżimu, okrutne czyny tzw. Państwa Islamskiego" - podkreślił Hollande w rozmowie z niemieckim tabloidem.

Na początku września 2015 roku Merkel zdecydowała o otwarciu granicy dla uchodźców z Syrii koczujących od wielu dni na dworcu w Budapeszcie. Jej krytycy uważają, że ta podjęta bez konsultacji decyzja zachęciła mieszkańców z krajów Bliskiego Wschodu do masowej migracji do Europy.

Prezydent Francji opowiedział się za wspólną polityką europejską wobec uchodźców. "W 2016 roku nie może powtórzyć się to, co miało miejsce w 2015 roku" - zaznaczył. "Odpowiedź (na kryzys) musi być odpowiedzią europejską. Każde inne rozwiązanie oznaczałoby koniec Schengen i powrót do granic narodowych, co byłoby krokiem wstecz" - podkreślił Hollande.

Jego zdaniem perspektywa niebezpiecznego rozwoju wydarzeń "była jeszcze przed kilkoma dniami zupełnie realna". Kilka krajów podjęło decyzje na własną rękę. "To byłby koniec takiej UE, do jakiej dążą Niemcy i Francja, koniec wspólnej odpowiedzialności i solidarności" - tłumaczył prezydent.

Hollande ocenił, że Unia Europejska działała zbyt opieszale, lecz w końcu znalazła "globalną i jednomyślną odpowiedź".

Odpowiadając na pytanie, dlaczego Francja przyjmie tylko 30 tys. uchodźców, podczas gdy Niemcy wpuściły do kraju ponad milion osób, Hollande wyjaśnił, że w rzeczywistości liczba imigrantów będzie większa. Liczba osób ubiegających się o azyl we Francji przekroczyła w 2015 roku 80 tys. - zaznaczył prezydent.

Wywiad z Hollande'em ukazał się w przeddzień niemiecko-francuskich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się tym razem we francuskim mieście Metz.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 2. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 3. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 4. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 5. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 6. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 7. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 8. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook