Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel znów na sondażowym szczycie

26.10.2012

CDU/CSU bije na głowę inne partie niemieckie w najnowszym sondażu poparcia politycznego.

Poparcie dla kierowanego przez kanclerz Angelę Merkel chadeckiego bloku CDU/CSU wzrosło do najwyższego od ponad trzech lat poziomu – wynika z sondażu Politbarometer niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Na CDU i CSU gotowe jest obecnie głosować 39 proc. elektoratu - czyli więcej niż kiedykolwiek od września 2009 roku, gdy za chadecją opowiadało się 40 proc. respondentów. Ten sondażowy rekord odnotowano krótko przed ostatnimi wyborami do Bundestagu, które chadecja wygrała, uzyskując 33,8 proc. głosów.

Jednak według Politbarometer poparcie dla współtworzącej obecną koalicję rządową liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) pozostaje na niezmienionym poziomie 4 proc. - czyli poniżej progu 5 proc. uprawniającego do uzyskania mandatów parlamentarnych. W wyborach w 2009 roku FDP zdobyła 14,6 proc. głosów.

Jak wynika z sondażu, za będącą głównym ugrupowaniem opozycyjnym Socjaldemokratyczną Partią Niemiec(SPD) opowiada się obecnie 29 proc. wyborców, a za jej potencjalnym koalicjantem Zielonymi 13 proc. Razem daje to 42 proc. - czyli zbyt mało na stworzenie większościowego rządu.

Poparcie dla postkomunistycznej Lewicy wynosi obecnie 6 proc., a dla populistycznej Partii Piratów - której do niedawna wróżono wejście w przyszłym roku do Bundestagu - tylko 4 proc.

Nal,PAP
[Fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook