Jedynie prawda jest ciekawa

Merkel znów na sondażowym szczycie

26.10.2012

CDU/CSU bije na głowę inne partie niemieckie w najnowszym sondażu poparcia politycznego.

Poparcie dla kierowanego przez kanclerz Angelę Merkel chadeckiego bloku CDU/CSU wzrosło do najwyższego od ponad trzech lat poziomu – wynika z sondażu Politbarometer niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Na CDU i CSU gotowe jest obecnie głosować 39 proc. elektoratu - czyli więcej niż kiedykolwiek od września 2009 roku, gdy za chadecją opowiadało się 40 proc. respondentów. Ten sondażowy rekord odnotowano krótko przed ostatnimi wyborami do Bundestagu, które chadecja wygrała, uzyskując 33,8 proc. głosów.

Jednak według Politbarometer poparcie dla współtworzącej obecną koalicję rządową liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) pozostaje na niezmienionym poziomie 4 proc. - czyli poniżej progu 5 proc. uprawniającego do uzyskania mandatów parlamentarnych. W wyborach w 2009 roku FDP zdobyła 14,6 proc. głosów.

Jak wynika z sondażu, za będącą głównym ugrupowaniem opozycyjnym Socjaldemokratyczną Partią Niemiec(SPD) opowiada się obecnie 29 proc. wyborców, a za jej potencjalnym koalicjantem Zielonymi 13 proc. Razem daje to 42 proc. - czyli zbyt mało na stworzenie większościowego rządu.

Poparcie dla postkomunistycznej Lewicy wynosi obecnie 6 proc., a dla populistycznej Partii Piratów - której do niedawna wróżono wejście w przyszłym roku do Bundestagu - tylko 4 proc.

Nal,PAP
[Fot. PAP/EPA]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook