Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel zapowiada nowe rozmowy o Ukrainie

20.05.2017

- Będziemy poszukiwali okazji do szybkiego nawiązania kontaktu - powiedziała Merkel.

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w sobotę prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę o dalszym zaangażowaniu Niemiec na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie; zapowiedziała kolejne rozmowy z udziałem nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

-  Po relatywnym spokoju w okresie wielkanocnym mamy do czynienia - niestety - z ponownym wzrostem liczby naruszeń rozejmu — powiedziała Merkel przed spotkaniem z Poroszenką w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg.

Jak dodała, bezpieczeństwo w rejonie kryzysu jest warunkiem osiągnięcia postępu w kwestiach politycznych.

Szefowa niemieckiego rządu zapowiedziała rychłe podjęcie rozmów z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy o rozwiązaniu kryzysu. Jak zaznaczyła, Macron obiecał jej, że Francja będzie nadal, niezależnie od zmiany na stanowisko prezydenta, uczestniczyła w rozmowach tzw. Czwórki Normandzkiej.

- Będziemy poszukiwali okazji do szybkiego nawiązania kontaktu — powiedziała Merkel.

Poroszenko, cytowany przez agencję dpa, powiedział, że nie widzi alternatywy dla uzgodnień z Mińska, a ich realizacja jest z jego punktu widzenia „nieodzowna”.

W lutym 2015 roku przywódcy czterech krajów doprowadzili do podpisania porozumienia mińskiego, przewidującego zawieszenie broni, wymianę jeńców, reformy polityczne i odzyskanie przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane.

W zeszłym tygodniu w wyniku ostrzału miasta Awdijiwka na północ od Doniecka zginęły cztery osoby cywilne. Ataku dokonali prorosyjscy bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel po niedawnej wizycie w Waszyngtonie wyraził nadzieję na włączenie się USA w poszukiwanie rozwiązania dla Ukrainy.

W konflikcie zbrojnym we wschodniej Ukrainie, wywołanym w 2014 roku przez wspieranych przez Kreml prorosyjskich separatystów, zginęło dotychczas według danych ONZ około 10 tys. osób.

Bundestag debatował w piątek nad sytuacją na Ukrainie. Projekt uchwały autorstwa partii Zieloni, wzywający niemiecki parlament do dalszego aktywnego wspierania niepodległej Ukrainy, skierowany został do prac w komisjach.

[fot. PAP/EPA]

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook