Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel zapowiada nowe rozmowy o Ukrainie

20.05.2017

- Będziemy poszukiwali okazji do szybkiego nawiązania kontaktu - powiedziała Merkel.

Kanclerz Angela Merkel zapewniła w sobotę prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę o dalszym zaangażowaniu Niemiec na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie; zapowiedziała kolejne rozmowy z udziałem nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

-  Po relatywnym spokoju w okresie wielkanocnym mamy do czynienia - niestety - z ponownym wzrostem liczby naruszeń rozejmu — powiedziała Merkel przed spotkaniem z Poroszenką w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg.

Jak dodała, bezpieczeństwo w rejonie kryzysu jest warunkiem osiągnięcia postępu w kwestiach politycznych.

Szefowa niemieckiego rządu zapowiedziała rychłe podjęcie rozmów z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy o rozwiązaniu kryzysu. Jak zaznaczyła, Macron obiecał jej, że Francja będzie nadal, niezależnie od zmiany na stanowisko prezydenta, uczestniczyła w rozmowach tzw. Czwórki Normandzkiej.

- Będziemy poszukiwali okazji do szybkiego nawiązania kontaktu — powiedziała Merkel.

Poroszenko, cytowany przez agencję dpa, powiedział, że nie widzi alternatywy dla uzgodnień z Mińska, a ich realizacja jest z jego punktu widzenia „nieodzowna”.

W lutym 2015 roku przywódcy czterech krajów doprowadzili do podpisania porozumienia mińskiego, przewidującego zawieszenie broni, wymianę jeńców, reformy polityczne i odzyskanie przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. Ustalenia z Mińska nie są jednak realizowane.

W zeszłym tygodniu w wyniku ostrzału miasta Awdijiwka na północ od Doniecka zginęły cztery osoby cywilne. Ataku dokonali prorosyjscy bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel po niedawnej wizycie w Waszyngtonie wyraził nadzieję na włączenie się USA w poszukiwanie rozwiązania dla Ukrainy.

W konflikcie zbrojnym we wschodniej Ukrainie, wywołanym w 2014 roku przez wspieranych przez Kreml prorosyjskich separatystów, zginęło dotychczas według danych ONZ około 10 tys. osób.

Bundestag debatował w piątek nad sytuacją na Ukrainie. Projekt uchwały autorstwa partii Zieloni, wzywający niemiecki parlament do dalszego aktywnego wspierania niepodległej Ukrainy, skierowany został do prac w komisjach.

[fot. PAP/EPA]

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook