Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel zabrała głos ws zamachów

28.07.2016

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wróciła z urlopu i zabrała na konferencji prasowej w Berlinie głos ws. zamachów w tym kraju. Według niej sprawcy ataków „szydzili z kraju, który ich przyjął”. Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła też 9-punktowy plan dla poprawy bezpieczeństwa – donosi niemiecki dziennik „Die Welt”.

Kanclerz Niemiec powiedziała, że ostatnie islamistyczne zamachy w jej kraju były szyderstwem z Niemiec i wszystkich osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom. „Zamachy stanowią naruszenie cywilizacyjnego tabu. To, co się stało jest wstrząsające, przygnębiające i deprymujące” - powiedziała Merkel na spotkaniu z dziennikarzami. 

Fakt, że część z nich popełnili imigranci, którzy przyjechali do Niemiec w poszukiwaniu schronienia jest w opinii szefowej niemieckiego rządu "nagrywaniem się" z kraju, udzielającego im gościny oraz z wolontariuszy pomagającym im. Według niej zamachy są dla Niemiec testem, a Niemcy ten test zdadzą. 

„Nie odejdziemy od naszych zasad, które nakazują udzielenia schronienia uchodźcom” - zapewniła Merkel i przypomniała w tym kontekście pierwszy artykuł niemieckiej konstytucji mówiący o tym, że godność ludzka jest nienaruszalna. 

Szefowa niemieckiego rządu podtrzymała swoje stwierdzenie sprzed kilkunastu miesięcy, że Niemcy poradzą sobie z ogromną falą uchodźców i ze związanymi z tym problemami. Angela Merkel oceniła, że nie należy teraz podejmować pospiesznych decyzji. Przedstawiła jednak plan dla poprawy bezpieczeństwa w Niemczech. Przewiduje on między innymi łatwiejsze wydalanie z kraju nielegalnych imigrantów czy uruchomienie systemu wczesnego ostrzegania o możliwej radykalizacji uchodźców.

„Odbędą się ćwiczenia antyterrorystyczne, w których udział weźmie Bundeswehra. Musimy podjąć stanowcze działania i zamknąć luki w bezpieczeństwie” - zaznaczyła niemiecka kanclerz. Według niej zamachowcy „chcą zniszczyć naszą wspólnotę”.

„Sieją nienawiść i strach między kulturami i religiami” - dodała Merkel oraz przyznała, że „Niemcy znajdują się w stanie wojny z Państwem Islamskim, które wykorzystało napływ uchodźców, by wysłać terrorystów do Europy”. Na pytanie dziennikarza, czy uważa, że popełniła błąd otwierając drzwi przed uchodźcami odparła wymijająco:

„Jestem przekonana, że damy radę. Wiedziałam, że tak duża liczba uchodźców będzie stanowiła poważne wyzwanie dla państwa” - podkreśliła.

Ryb, welt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook