Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel za wzmocnieniem granic UE

12.01.2017

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii.

Po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem kanclerz powiedziała, że kierunek tych działań trzeba wytyczyć na najbliższym szczycie UE w lutym na Malcie. Podkreśliła, że stawką jest swoboda poruszania się w strefie Schengen. 

"Oznacza to, że musimy się nauczyć tak chronić nasze granice zewnętrzne, żeby nie rządzili przemytnicy ludzi, żeby porozumienia między państwami prowadziły do rozsądnej kontroli granicznej" - powiedziała. Zarazem - jak odnotowuje agencja dpa - kanclerz wezwała do cierpliwości w sytuacji, kiedy wiele rządów państw UE sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców. 

Za ważną sprawę Merkel uznała możliwie szybkie sporządzenie dla strefy Schengen rejestru wjazdów i wyjazdów. Podkreśliła, że wymiana różnych baz danych między państwami członkowskimi musi zostać "zorganizowana niezawodnie". 

"Ci, którzy chcą zniszczyć nasz sposób życia, naprawdę muszą być karani i naprawdę opuścić nasz obszar" - powiedziała. 

Kanclerz przyznała, że również Niemcy przez wiele lat nie były gotowe uczestniczyć w sprawiedliwym systemie podziału uchodźców. Kiedy Hiszpania i Włochy miały wielkie problemy z uchodźcami, w Niemczech dominowało myślenie "ach, przecież my jesteśmy w środku, do nas już żaden nie przyjdzie" . 

"Dlatego też powinniśmy teraz okazać trochę cierpliwości" - powiedziała i dodała, że nie jest to pierwszy europejski projekt "nad którym trzeba było pracować dłużej niż półtora roku". 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/CUGNOT MATHIEU]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook