Jedynie prawda jest ciekawa


Na spotkaniu z kanclerz Merkel pojawiło się ponad 150 dzieci z rodzicami. Tylko ci pierwsi mogli zadawać pytania

17.09.2017

- Uwielbia rosół i spaghetti, jej ulubione zwierzę to jeż, a sama marzy, by na jeden dzień zostać astronautką - ujawniła kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedzielę na specjalnej konferencji prasowej w Berlinie, podczas której pytania zadawały tylko dzieci.

W reakcji na otwarte zaproszenie macierzystej partii Merkel, chadeckiej CDU, na spotkaniu z panią kanclerz pojawiło się ponad 150 dzieci w towarzystwie rodziców, ale tylko tym pierwszym wolno było zadawać pytania.

Wydarzenie, zorganizowane przez CDU na tydzień przed wyborami parlamentarnymi, odbyło się w dawnym centrum handlowym w modnej berlińskiej dzielnicy Mitte, gdzie obecnie znajduje się sztab wyborczy partii.

Szefowa rządu cierpliwie wysłuchiwała stawianych jej pytań, m.in. o to, kiedy był najszczęśliwszy dzień jej życia. - Dzień, w którym poznała swego przyszłego męża Joachima - brzmiała odpowiedź.

Choć starsze dzieci nerwowo odczytywały z przygotowanych kartek poważne pytania o elektrownie węglowe, zanieczyszczenie oceanów czy priorytety jej rządu po ewentualnej wygranej w wyborach (odpowiedź Merkel - szybsza cyfryzacja i opieka po lekcjach nad uczniami szkół podstawowych), to młodsi uczestnicy byli zaciekawieni przede wszystkim samą Merkel.

"Kiedy wyleciał pani pierwszy ząb?" - chciała wiedzieć jedna z dziewczynek, niepewnie dotykając chwiejącej się jedynki we własnych ustach. "Kiedy zaczęłam chodzić do szkoły i byłam mniej więcej w twoim wieku" - odpowiedziała Merkel z uśmiechem.

Szefowa rządu Niemiec zdradziła ponadto, że jej ulubiony kolor to bladoniebieski, najbardziej lubi nosić wygodne rozpinane swetry oraz że w wolnym czasie pływa i pracuje w ogrodzie.

Merkel wyraźnie dobrze bawiła się w towarzystwie dzieci i cieszyła z ich zainteresowania do tego stopnia, że pozwoliła na wydłużenie czasu na zadawanie pytań. Następnie wraz z dziećmi tańczyła do dźwięków muzyki pop i zachęcała je do pozowania do wspólnego zdjęcia - ku widocznemu zaskoczeniu własnych doradców.

Wszystko wskazuje na to, że dzieci również bawiły się dobrze. Zajadając się popcornem, lodami, goframi i hot-dogami, powitały Merkel oklaskami, a później cierpliwie stały w kolejce po jej autograf.

W wyborach do Bundestagu, które odbędą się 24 września, Merkel będzie ubiegać się o czwartą kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Sondaże prognozują zdecydowane zwycięstwo jej bloku CDU/CSU nad SPD Martina Schulza.

PAP/ akl/ ap/

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook