Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel utrzymuje przewagę nad Schulzem

21.07.2017

Na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech partia Angeli Merkel CDU utrzymuje zdecydowaną przewagę nad SPD Martina Schulza. W sondażu Politbarometer chrześcijańscy demokraci mają 16 pkt proc. przewagi nad socjaldemokratami.

Z opublikowanego w piątek w telewizji ZDF sondażu wynika, że na chadeckie siostrzane partie CDU i CSU chce głosować 40 proc. wyborców, a na SPD 24 proc. Poparcie dla CDU/CSU i SPD nie uległo w ciągu miesiąca zmianie.

Gdyby wyborcy mogli głosować bezpośrednio na kanclerza, 59 proc. wybrałoby Merkel, a tylko 30 proc. Schulza.

Notowania kandydata SPD nie zmieniły się pomimo ogłoszenia przez niego 10-punktowego planu dla Niemiec, w którym zapowiedział gruntowną modernizację kraju, a także obcięcie funduszy dla krajów UE odmawiających przyjmowania uchodźców.

Lewica, Zieloni i liberalna FDP mogłyby liczyć na wynik po 8 proc. Dla Lewicy oznacza to stratę 1 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca, a dla obu pozostałych partii zachowanie stanu posiadania. Gotowość do poparcia eurosceptycznej i antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) wyraziło 8 proc. ankietowanych (+ 1 pkt proc.)

Gdyby w wyborach wszystkie partie osiągnęły takie wyniki jak w sondażu, możliwa byłaby kontynuacja obecnej koalicji CDU/CSU z SPD lub kierowany przez CDU/CSU wspólny rząd z Zielonymi i FDP. Wszystkim innym koalicjom, w tym centrowo-lewicowemu sojuszowi SPD-Zieloni-Lewica, zabrakłoby wymaganej większości.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook