Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel upamiętniła radzieckich żołnierzy

11.05.2015

Niemieckie media zastanawiają się, czy Merkel nie popełniła błędu nazywają aneksję Krymu "przestępczą aneksją".


Niemiecka prasa chwali Angelę Merkel za godne upamiętnienie żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z III Rzeszą, zastanawia się nad użyciem przez nią terminu "przestępcza aneksja" na zajęcie Krymu i wyraża poparcie dla jej prób utrzymania dialogu z Rosją.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa w poniedziałek defiladę wojskową zorganizowaną w sobotę w Moskwie "anachronicznym przejawem narodowego samouwielbienia" służącemu "zastraszeniu rzeczywistych lub urojonych przeciwników".

Równocześnie "FAZ" chwali Merkel za godny sposób upamiętnienia ofiar wojny polegający na złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na Kremlu. Wizyta Merkel - pisze "FAZ" - wpisuje się w cały szereg ważnych gestów szacunku wykonanych przez prezydenta Joachima Gaucka i szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera wobec żołnierzy Armii Czerwonej, "pomimo (Józefa) Stalina wtedy, i (Władimira) Putina teraz".

"FAZ" zwraca uwagę na słowa Merkel, która mówiąc o zajęciu w 2014 roku ukraińskiego Krymu nazwała działania Rosji po raz pierwszy "przestępczą aneksją".

Powołując się na źródło w niemieckiej delegacji, "FAZ" spekuluje, że kanclerz mogła użyć tego ostrego sformułowania w sposób niezamierzony, a słowo "przestępczy" mogło odnosić się do poprzedniego fragment wystąpienia, w którym mówiła o niemieckich zbrodniach.

"Sueddeutsche Zeitung" uważa, że Berlin i Moskwa ponoszą wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków. Autor komentarza zwraca uwagę na nieufność krajów Europy Środkowowschodniej, szczególnie Polski, w stosunku do rozmów Niemiec i Rosji na temat losów tych krajów. Niemiecki dziennikarz przypomina pakt Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku - "pakt pomiędzy dyktaturą komunistyczną a dyktaturą faszystowską", który zarówno przez Moskwę, jak i przez część Niemców "wypierany jest ze świadomości".

Wyciągając nauki z przeszłości, Merkel uznaje winę i odpowiedzialność Niemiec wobec narodów, które były ofiarami III Rzeszy, a równocześnie usiłuje uświadomić Putinowi, że on też ponosi odpowiedzialność za Europę Środkową.

Merkel przypadła rolą pośredniczki w konflikcie na Ukrainie. Zdanie, że bezpieczeństwo Europy możliwe jest tylko razem z Rosją, jest banałem - pisze "SZ". Rosjanie i Niemcy ponoszą teraz wspólnie odpowiedzialność za to, by Polacy, Bałtowie i Ukraińcy czuli się bezpiecznie - stwierdza komentator "Sueddeutsche Zeitung".

"Co daje rozmawianie z Putinem?" - pyta "Die Welt". Rosja zdecydowała się - zdaniem tej gazety - na "wyrzucenie za burtę" wszystkich dotychczas obowiązujących zasad i porozumień. 70 lat po zakończeniu II wojny światowej Rosjanie świętują nie wyzwolenie od Adolfa Hitlera, lecz permanentne zwycięstwo nad "innymi".

Merkel jest "minimalistką i mistrzynią moderacji" - czytamy w "Die Welt". Chociaż wielu kręci nosem, Merkel niestrudzenie nawiązuje dialog z Rosją. Jej mocną stroną są wytrwałość i powaga. Dobrze, że w dzień po defiladzie Merkel "w sposób niepretensjonalny i po cichu" złożyła wieniec w Moskwie. Zdjęcia z rozmów Merkel z Putinem można interpretować jako "wyraz niechęci i awersji". Pomimo tego jej wizyta była "ważnym gestem dobrej woli Zachodu" - pisze w konkluzji komentator "Die Welt".

mly/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook