Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Umowa z Ukrainą może być podpisana

18.12.2013

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że propozycja podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą jest nadal aktualna; wezwała władze w Kijowie do zagwarantowania obywatelom prawa do demonstracji. Podczas debaty krytykowano Rosję.

"Bardzo żałuję, że prezydent Janukowycz podjął decyzję o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, w każdym razie o niepodpisaniu jej teraz. Mimo to propozycja leży nadal na stole" – powiedziała Merkel w oświadczeniu niemieckiego rządu przed rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczytem UE.

"Domagamy się wspólnie, by Ukraina zagwarantowała to, czego oczekujemy od wszystkich krajów: rozsądnych warunków dla (realizacji) prawa do demonstracji i przestrzegania demokratycznych praw podstawowych" - mówiła kanclerz.

Nawiązując do podpisanych we wtorek umów Ukrainy z Rosją, Merkel zaznaczyła, że ich treść jest obecnie badana. Zaapelowała o odrzucenie sposobu myślenia w kategoriach "albo albo". "Nie może być tak, że kraj leżący pomiędzy Rosją a UE zmuszany jest do wyboru jednej lub drugiej strony" - powiedziała Merkel. "Będziemy nad tym intensywnie pracować" - dodała.

Rosja i Ukraina podpisały we wtorek umowę o zniesieniu ograniczeń w handlu. Moskwa zgodziła się ponadto od przyszłego roku sprzedawać Ukrainie gaz po 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych. Dotychczas Ukraińcy płacili około 400 USD.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckhardt z partii Zielonych powiedziała podczas debaty nad oświadczeniem rządu, że Ukraina potrzebuje "jasnej deklaracji ze strony Niemiec o poparciu dla społeczeństwa obywatelskiego, dla tych, którzy walczą o wartości europejskie, dla ludzi na Majdanie".

Jak zaznaczyła, UE jest nie tylko obszarem gospodarczym i finansowym, lecz także obszarem wartości. Goering-Eckardt pochwaliła nowego ministra spraw zagranicznych, socjaldemokratę Franka-Waltera Steinemeira za krytyczną ocenę roli Rosji w konflikcie o Ukrainę; wezwała go do prezentowania tego stanowiska w rozmowach z kierownictwem rosyjskim. Steinmeier powiedział we wtorek, obejmując stanowisko szefa niemieckiej dyplomacji, że jest oburzony presją Rosji na Ukrainę.

Goering-Eckardt zastrzegła, że forsowana przez Steinmeiera modernizacja Rosji przy równoczesnym pomijaniu kwestii praw człowieka musi zakończyć się fiaskiem. Musimy pokazać, że nie akceptujemy polityki Rosji w dziedzinie praw człowieka - mówiła wiceprzewodnicząca parlamentu.

Deputowany CDU Andreas Schockenhoff podkreślił, że niemal wszyscy Ukraińcy nie chcą rosyjskiej dominacji. Opowiedział się za stworzeniem Ukrainie "jasnej europejskiej perspektywy, która wykraczałaby poza umowę stowarzyszeniową". Wymienił możliwość przystąpienia Ukrainy w przyszłości do europejskiego obszaru gospodarczego, do którego należą takie kraje jak Norwegia czy Szwajcaria. Przypomniał, że unijne traktaty przyznają każdemu krajowi europejskiemu prawo do złożenia wniosku o wstąpienie do UE. Schockenhoff jest w niemieckim MSZ koordynatorem ds. niemiecko-rosyjskiego dialogu między społeczeństwami.

Marieluise Beck z Zielonych powiedziała, że celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest odbudowa rosyjskiego imperium. Wobec rosyjskiej presji, za nie fair uznała domaganie się, by Ukraina sama decydowała o swoim losie. "Ukraińcy mogą odebrać nasze słowa jak szyderstwo" - ostrzegła Beck.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook