Jedynie prawda jest ciekawa

Merkel: Umowa z Ukrainą może być podpisana

18.12.2013

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że propozycja podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą jest nadal aktualna; wezwała władze w Kijowie do zagwarantowania obywatelom prawa do demonstracji. Podczas debaty krytykowano Rosję.

"Bardzo żałuję, że prezydent Janukowycz podjął decyzję o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, w każdym razie o niepodpisaniu jej teraz. Mimo to propozycja leży nadal na stole" – powiedziała Merkel w oświadczeniu niemieckiego rządu przed rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczytem UE.

"Domagamy się wspólnie, by Ukraina zagwarantowała to, czego oczekujemy od wszystkich krajów: rozsądnych warunków dla (realizacji) prawa do demonstracji i przestrzegania demokratycznych praw podstawowych" - mówiła kanclerz.

Nawiązując do podpisanych we wtorek umów Ukrainy z Rosją, Merkel zaznaczyła, że ich treść jest obecnie badana. Zaapelowała o odrzucenie sposobu myślenia w kategoriach "albo albo". "Nie może być tak, że kraj leżący pomiędzy Rosją a UE zmuszany jest do wyboru jednej lub drugiej strony" - powiedziała Merkel. "Będziemy nad tym intensywnie pracować" - dodała.

Rosja i Ukraina podpisały we wtorek umowę o zniesieniu ograniczeń w handlu. Moskwa zgodziła się ponadto od przyszłego roku sprzedawać Ukrainie gaz po 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych. Dotychczas Ukraińcy płacili około 400 USD.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckhardt z partii Zielonych powiedziała podczas debaty nad oświadczeniem rządu, że Ukraina potrzebuje "jasnej deklaracji ze strony Niemiec o poparciu dla społeczeństwa obywatelskiego, dla tych, którzy walczą o wartości europejskie, dla ludzi na Majdanie".

Jak zaznaczyła, UE jest nie tylko obszarem gospodarczym i finansowym, lecz także obszarem wartości. Goering-Eckardt pochwaliła nowego ministra spraw zagranicznych, socjaldemokratę Franka-Waltera Steinemeira za krytyczną ocenę roli Rosji w konflikcie o Ukrainę; wezwała go do prezentowania tego stanowiska w rozmowach z kierownictwem rosyjskim. Steinmeier powiedział we wtorek, obejmując stanowisko szefa niemieckiej dyplomacji, że jest oburzony presją Rosji na Ukrainę.

Goering-Eckardt zastrzegła, że forsowana przez Steinmeiera modernizacja Rosji przy równoczesnym pomijaniu kwestii praw człowieka musi zakończyć się fiaskiem. Musimy pokazać, że nie akceptujemy polityki Rosji w dziedzinie praw człowieka - mówiła wiceprzewodnicząca parlamentu.

Deputowany CDU Andreas Schockenhoff podkreślił, że niemal wszyscy Ukraińcy nie chcą rosyjskiej dominacji. Opowiedział się za stworzeniem Ukrainie "jasnej europejskiej perspektywy, która wykraczałaby poza umowę stowarzyszeniową". Wymienił możliwość przystąpienia Ukrainy w przyszłości do europejskiego obszaru gospodarczego, do którego należą takie kraje jak Norwegia czy Szwajcaria. Przypomniał, że unijne traktaty przyznają każdemu krajowi europejskiemu prawo do złożenia wniosku o wstąpienie do UE. Schockenhoff jest w niemieckim MSZ koordynatorem ds. niemiecko-rosyjskiego dialogu między społeczeństwami.

Marieluise Beck z Zielonych powiedziała, że celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest odbudowa rosyjskiego imperium. Wobec rosyjskiej presji, za nie fair uznała domaganie się, by Ukraina sama decydowała o swoim losie. "Ukraińcy mogą odebrać nasze słowa jak szyderstwo" - ostrzegła Beck.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook