Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel spotka się z Putinem?

19.08.2015

Berlin nie wykluczył spotkania w przyszłości ws. Ukrainy z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, który nie został zaproszony na poniedziałkowe spotkanie w stolicy Niemiec kanclerz Merkel i prezydentów Francji i Ukrainy: Hollande'a i Poroszenki.

„Nie mogę wykluczyć, że dojdzie do takiego spotkania, lecz nie mogę też potwierdzić, że do niego dojdzie” - powiedziała w środę cytowana przez AFP rzeczniczka niemieckiego rządu Christiane Wirtz.

AFP podkreśla, że to oświadczenie pada w chwili, gdy wiadomo, że prezydent Rosji nie został zaproszony do Berlina, gdzie w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mają omawiać sytuację na Ukrainie.

Dotychczas negocjacje takie toczyły się w formule tzw. czwórki normandzkiej, czyli z udziałem Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji.

Wg cytowanej przez AFP rzeczniczki niemieckiego rządu rosnące napięcie i nasilające się akty przemocy na separatystycznym wschodzie Ukrainy wymagają "formatu trójstronnego", bez Rosji.

AFP przypomina, że czwórka liderów nie siedziała przy jednym stole od podpisania w lutym porozumień mińskich, które miały służyć uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Zaznacza, że politycy od tamtej pory rozmawiali jedynie przez telefon.

Informując o planowanym na poniedziałek trójstronnym spotkaniu w Berlinie, minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius powiedział we wtorek dziennikarzom, że "operacje militarne (na wschodzie Ukrainy) muszą ustać, a broń musi zostać wycofana... Po drugie, trzeba ustalić warunki wyborów w Donbasie".

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM]

Słowa kluczowe:

spotkanie

,

oświadczenie

,

prezydent

,

Rosja

,

rząd

Facebook