Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Potrzebna czujność wobec dezinformacji

23.02.2017

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, odnosząc się do fałszywych pogłosek o rzekomym gwałcie popełnionym przez żołnierzy Bundeswehry na Litwince, zaapelowała w czwartek w Berlinie o czujność wobec kampanii dezinformacyjnych.

"Musimy by bardzo czujni" - powiedziała Merkel dziennikarzom po spotkaniu w Berlinie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

"Z naszego punktu widzenia ważne było to, że sprawa została szybko wspólnie wyjaśniona" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. "Dzięki szybkiej reakcji sprawa szybko zniknęła (z agendy)" - dodała Merkel.

Przeciwko Bundeswehrze stacjonującej od niedawna na Litwie prowadzona była w internecie kampania dezinformacyjna sterowana prawdopodobnie z Rosji. Rozsiewane były pogłoski o zgwałceniu nieletniej przez niemieckich żołnierzy.

W połowie lutego do szefa parlamentu Litwy oraz kilku litewskich mediów wysłany został e-mail zawierający dokładny opis gwałtu na młodej Litwince, do którego rzekomo doszło w miejscowości Janów (lit. Jonava). Ze względu na liczne szczegóły informacja sprawiała wrażenie wiarygodnej, dzięki czemu została opublikowana przez kilka mniejszych mediów.

Litewski rząd szybko zweryfikował pogłoskę. Jak się okazało, do wydarzenia opisanego w e-mailu nigdy nie doszło. Sojusz Północnoatlantycki traktuje tę sprawę jako element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosjan.

Na konferencji prasowej ze Skvernelisem Merkel zapewniła, że Niemcy dotrzymają zobowiązania dotyczącego podniesienia do 2024 roku budżetu na wojsko do 2 proc. PKB.

Premier Litwy oświadczył, że cieszy się z tego, iż Niemcy, ktore są sojusznikiem jego kraju, będą silniejsze wojskowo. Wcześniej szef MSZ Niemiec, będący przeciwnikiem podwyższania wydatków na obronność na taką skalę, ostrzegał, że sąsiedzi Niemiec mogą mieć ze względów historycznych zastrzeżenia wobec wzmacniania przez Berlin potencjału wojskowego.

Merkel kategorycznie odrzuciła możliwość wprowadzenia euroobligacji i uwspólnotowienia długów w strefie euro. "Obstajemy przy zasadzie własnej odpowiedzialności" - podkreśliła. Państwa narodowe muszą wprowadzać reformy na własną odpowiedzialność - zaznaczyła.
Skvernelis ostrzegał przed skutkami budowy przez Rosję elektrowni atomowej na terenie Białorusi. Jego zdaniem projekt stwarza zagrożenie dla całej Europy.

ansa/PAP


Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook