Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Potrzebna czujność wobec dezinformacji

23.02.2017

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, odnosząc się do fałszywych pogłosek o rzekomym gwałcie popełnionym przez żołnierzy Bundeswehry na Litwince, zaapelowała w czwartek w Berlinie o czujność wobec kampanii dezinformacyjnych.

"Musimy by bardzo czujni" - powiedziała Merkel dziennikarzom po spotkaniu w Berlinie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

"Z naszego punktu widzenia ważne było to, że sprawa została szybko wspólnie wyjaśniona" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. "Dzięki szybkiej reakcji sprawa szybko zniknęła (z agendy)" - dodała Merkel.

Przeciwko Bundeswehrze stacjonującej od niedawna na Litwie prowadzona była w internecie kampania dezinformacyjna sterowana prawdopodobnie z Rosji. Rozsiewane były pogłoski o zgwałceniu nieletniej przez niemieckich żołnierzy.

W połowie lutego do szefa parlamentu Litwy oraz kilku litewskich mediów wysłany został e-mail zawierający dokładny opis gwałtu na młodej Litwince, do którego rzekomo doszło w miejscowości Janów (lit. Jonava). Ze względu na liczne szczegóły informacja sprawiała wrażenie wiarygodnej, dzięki czemu została opublikowana przez kilka mniejszych mediów.

Litewski rząd szybko zweryfikował pogłoskę. Jak się okazało, do wydarzenia opisanego w e-mailu nigdy nie doszło. Sojusz Północnoatlantycki traktuje tę sprawę jako element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosjan.

Na konferencji prasowej ze Skvernelisem Merkel zapewniła, że Niemcy dotrzymają zobowiązania dotyczącego podniesienia do 2024 roku budżetu na wojsko do 2 proc. PKB.

Premier Litwy oświadczył, że cieszy się z tego, iż Niemcy, ktore są sojusznikiem jego kraju, będą silniejsze wojskowo. Wcześniej szef MSZ Niemiec, będący przeciwnikiem podwyższania wydatków na obronność na taką skalę, ostrzegał, że sąsiedzi Niemiec mogą mieć ze względów historycznych zastrzeżenia wobec wzmacniania przez Berlin potencjału wojskowego.

Merkel kategorycznie odrzuciła możliwość wprowadzenia euroobligacji i uwspólnotowienia długów w strefie euro. "Obstajemy przy zasadzie własnej odpowiedzialności" - podkreśliła. Państwa narodowe muszą wprowadzać reformy na własną odpowiedzialność - zaznaczyła.
Skvernelis ostrzegał przed skutkami budowy przez Rosję elektrowni atomowej na terenie Białorusi. Jego zdaniem projekt stwarza zagrożenie dla całej Europy.

ansa/PAP


Warto poczytać

 1. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook