Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel ponownie grozi

03.11.2015

Kanclerz Merkel kolejny raz ostrzegła kraje unijne, aby podeszły poważnie do „uczciwego” podziału kwot uchodźców.

- Konieczne jest „europejskie” podejście do problemu (uchodźców) - powiedziała Merkel w przemówieniu wygłoszonym w Berlinie podczas Dnia Przemysłu Niemieckiego.

- Jeżeli będziemy zbyt ostrożni, jeżeli będziemy myśleć tylko o sobie (...), narazimy na szwank Europę" - ostrzegła szefowa niemieckiego rządu. "Ci, którzy dziś w Europie myślą, że (kryzys migracyjny) ich nie dotyczy, już jutro mogą odczuć skutki (kryzysu), chociażby wtedy, gdy jedność Europy zostanie zakwestionowana - wyjaśniła niemiecka kanclerz.

Wprowadzenie od początku lat 90. swobody przemieszczania się wewnątrz strefy Schengen bez kontroli granicznych, pod warunkiem skutecznej kontroli na granicach zewnętrznych, było zdaniem Merkel "olbrzymim dowodem zaufania". Jej zdaniem system ten przez wiele lat dobrze funkcjonował.

- Obecnie stoimy przed pytaniem, czy jesteśmy w stanie go utrzymać - mówiła szefowa rządu.

Zdaniem Merkel w obecnej sytuacji naporu imigrantów "potrzebne są nowe odpowiedzi". Jak zaznaczyła, "musimy zrobić wszystko co możliwe, by z pomocą naszych sąsiadów strzec granic zewnętrznych UE". Ponieważ kraje na rubieżach UE nie są w stanie przyjąć wszystkich uchodźców, potrzebny jest "uczciwy podział w Europie". Merkel zapowiedziała, że będzie nadal zabiegała za wprowadzeniem takiego systemu.

- W przeciwnym razie cały system nie będzie działał - zaznaczyła, dodając, że "czas ucieka".

W Dniu Przemysłu Niemieckiego uczestniczyło ponad 1000 przedsiębiorców, wśród nich minister gospodarki Sigmar Gabriel i  prezes Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego Ulrich Grillo.

Kraje UE przyjęły w czerwcu zatwierdzony ostatecznie 14 września program relokacji 40 tys. uchodźców z Włoch i Grecji. 22 września kraje UE - przy sprzeciwie Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech - przegłosowały podział kolejnych 120 tys. migrantów.

Niemcy i kilka innych krajów członkowskich, wśród nich Austria, Szwecja oraz Włochy, popierają propozycję Komisji Europejskiej przewidującą m.in. ustanowienie mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy krajami unijnymi. Polska i inne kraje naszego regionu są temu przeciwne.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

 2. nawalnypapepa 27.03.2017

  Nawalny skazany na areszt i grzywnę

  Na 15 dni aresztu skazał w poniedziałek sąd w Moskwie opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, uznając, że podczas zatrzymania na niedzielnej demonstracji w Moskwie stawiał on opór funkcjonariuszom policji. Wcześniej sąd skazał Nawalnego na karę grzywny.

 3. mid-epa05873521 27.03.2017

  Zadowolona Merkel

  Kanclerz Merkel nie kryje zadowolenia z dobrego wyniku swojej partii w wyborach w kraju związkowym Saara.

 4. zemanxx 27.03.2017

  Hakerzy włamali się do komputera prezydenta Czech

  Włączyłem komputer i dobre dziesięć sekund patrzyłem z niedowierzaniem, co się tam dzieje, zanim dotarło do mnie, że to hakerski atak - powiedział Zeman.

 5. bielut 27.03.2017

  Ok. 100 osób oczekuje na Białorusi na procesy

  Za złamanie przepisów dotyczących imprez masowych i niepodporządkowanie się milicji na 25 dni aresztu skazał w poniedziałek miński sąd opozycyjnego aktywistę Leanida Kułakoua.

 6. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 7. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 8. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook