Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel ponownie grozi

03.11.2015

Kanclerz Merkel kolejny raz ostrzegła kraje unijne, aby podeszły poważnie do „uczciwego” podziału kwot uchodźców.

- Konieczne jest „europejskie” podejście do problemu (uchodźców) - powiedziała Merkel w przemówieniu wygłoszonym w Berlinie podczas Dnia Przemysłu Niemieckiego.

- Jeżeli będziemy zbyt ostrożni, jeżeli będziemy myśleć tylko o sobie (...), narazimy na szwank Europę" - ostrzegła szefowa niemieckiego rządu. "Ci, którzy dziś w Europie myślą, że (kryzys migracyjny) ich nie dotyczy, już jutro mogą odczuć skutki (kryzysu), chociażby wtedy, gdy jedność Europy zostanie zakwestionowana - wyjaśniła niemiecka kanclerz.

Wprowadzenie od początku lat 90. swobody przemieszczania się wewnątrz strefy Schengen bez kontroli granicznych, pod warunkiem skutecznej kontroli na granicach zewnętrznych, było zdaniem Merkel "olbrzymim dowodem zaufania". Jej zdaniem system ten przez wiele lat dobrze funkcjonował.

- Obecnie stoimy przed pytaniem, czy jesteśmy w stanie go utrzymać - mówiła szefowa rządu.

Zdaniem Merkel w obecnej sytuacji naporu imigrantów "potrzebne są nowe odpowiedzi". Jak zaznaczyła, "musimy zrobić wszystko co możliwe, by z pomocą naszych sąsiadów strzec granic zewnętrznych UE". Ponieważ kraje na rubieżach UE nie są w stanie przyjąć wszystkich uchodźców, potrzebny jest "uczciwy podział w Europie". Merkel zapowiedziała, że będzie nadal zabiegała za wprowadzeniem takiego systemu.

- W przeciwnym razie cały system nie będzie działał - zaznaczyła, dodając, że "czas ucieka".

W Dniu Przemysłu Niemieckiego uczestniczyło ponad 1000 przedsiębiorców, wśród nich minister gospodarki Sigmar Gabriel i  prezes Federalnego Związku Przemysłu Niemieckiego Ulrich Grillo.

Kraje UE przyjęły w czerwcu zatwierdzony ostatecznie 14 września program relokacji 40 tys. uchodźców z Włoch i Grecji. 22 września kraje UE - przy sprzeciwie Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech - przegłosowały podział kolejnych 120 tys. migrantów.

Niemcy i kilka innych krajów członkowskich, wśród nich Austria, Szwecja oraz Włochy, popierają propozycję Komisji Europejskiej przewidującą m.in. ustanowienie mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy krajami unijnymi. Polska i inne kraje naszego regionu są temu przeciwne.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook