Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel po raz trzeci kanclerzem

17.12.2013

Angela Merkel rozpoczęła swoją trzecią kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Po głosowaniu w Bundestagu 59-letnia szefowa CDU otrzymała od prezydenta RFN Joachima Gaucka akt nominacji, a następnie złożyła przysięgę przed parlamentem.

Po rekordowo długim, prawie trzymiesięcznym okresie tworzenia koalicji rząd największego kraju Unii Europejskiej może wreszcie przystąpić do pracy. Pierwsze posiedzenie nowego gabinetu odbędzie się po południu.

Przed południem Bundestag wybrał Merkel po raz trzeci na kanclerza. W głosowaniu kandydatkę na szefową rządu poparło 462 deputowanych koalicji rządowej CDU, CSU i SPD. 150 parlamentarzystów było przeciwnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Partie opozycyjne - Zieloni i lewica Die Linke - dysponują łącznie 127 mandatami. Wynik głosowania oznacza, że co najmniej 23 deputowanych koalicji rządowej (jeżeli wszyscy posłowie opozycji byli obecni podczas głosowania) nie głosowało na Merkel.

"Przyjmuję wybór i dziękuję za zaufanie" - powiedziała Merkel po ogłoszeniu przez szefa Bundestagu Norberta Lammerta wyniku głosowania. Wymagana większość głosów wynosiła 316. Koalicja dwóch największych ugrupowań politycznych dysponuje w parlamencie ogromną przewagą 504 głosów na 631 miejsc.

Po otrzymaniu od prezydenta Niemiec Joachima Gaucka aktu nominacji w jego siedzibie, pałacu Bellevue, Merkel powróciła do Bundestagu, gdzie została zaprzysiężona. Formułę przysięgi zakończyła słowami "tak mi dopomóż Bóg".

Po południu odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego gabinetu. W środę Merkel i nowy minister spraw zagranicznych, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier, udadzą się w pierwszą podróż zagraniczną do Paryża.

Liderzy trzech partii - Merkel (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU) - podpisali w poniedziałek umowę koalicyjną stanowiącą podstawę programową nowego rządu. Socjaldemokraci przeforsowali w umowie szereg postulatów socjalnych, które - zdaniem kręgów gospodarczych – mogą osłabić tempo wzrostu gospodarczego i spowodować wzrost bezrobocia. Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na terenie całego kraju płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę.

Wicekanclerz Gabriel objął tekę ministra gospodarki i energetyki. Będzie odpowiedzialny za kluczowy projekt rządu - zamknięcie elektrowni atomowych i przestawienie energetyki kraju na odnawialne źródła energii. Największą personalną niespodzianką była decyzja Merkel o powierzeniu stanowiska ministra obrony kobiecie, dotychczasowej minister pracy Ursuli von der Leyen.

W polityce zagranicznej koalicjanci deklarują wolę rozwijania stosunków z Polską, wymieniając ją zaraz po głównym partnerze, Francji. W wyborach z 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem - SPD (25,7 proc. głosów w wyborach).

Dwa największe niemieckie bloki polityczne, nazywane z tego powodu "wielką koalicją", utworzyły po raz trzeci w historii RFN wspólny rząd. Poprzednio chadecy i socjaldemokraci rządzili razem w latach 1966-1969 i 2005-2009. Szczególnie ten drugi rząd, kierowany także przez Merkel, był bardzo dobrze oceniany przez media i ekspertów za skuteczną walkę ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz wdrożenie reform, w tym podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat.

Do negatywnych następstw dominacji największych partii w parlamencie należy wzrost znaczenia prawicowej i lewicowej opozycji pozaparlamentarnej, co było szczególnie widoczne za rządów pierwszej "wielkiej koalicji" w latach 60. W tym czasie doszło do znacznego wzmocnienia zarówno neonazistów, jak i organizacji lewackich.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

merkozy

,

Angela Merkel

,

kanclerz

,

Niemcy

Warto poczytać

 1. mid-epa05876973 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 2. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 3. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 4. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 5. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 6. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 7. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 8. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook