Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel po raz trzeci kanclerzem

17.12.2013

Angela Merkel rozpoczęła swoją trzecią kadencję na stanowisku kanclerza Niemiec. Po głosowaniu w Bundestagu 59-letnia szefowa CDU otrzymała od prezydenta RFN Joachima Gaucka akt nominacji, a następnie złożyła przysięgę przed parlamentem.

Po rekordowo długim, prawie trzymiesięcznym okresie tworzenia koalicji rząd największego kraju Unii Europejskiej może wreszcie przystąpić do pracy. Pierwsze posiedzenie nowego gabinetu odbędzie się po południu.

Przed południem Bundestag wybrał Merkel po raz trzeci na kanclerza. W głosowaniu kandydatkę na szefową rządu poparło 462 deputowanych koalicji rządowej CDU, CSU i SPD. 150 parlamentarzystów było przeciwnych, dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Partie opozycyjne - Zieloni i lewica Die Linke - dysponują łącznie 127 mandatami. Wynik głosowania oznacza, że co najmniej 23 deputowanych koalicji rządowej (jeżeli wszyscy posłowie opozycji byli obecni podczas głosowania) nie głosowało na Merkel.

"Przyjmuję wybór i dziękuję za zaufanie" - powiedziała Merkel po ogłoszeniu przez szefa Bundestagu Norberta Lammerta wyniku głosowania. Wymagana większość głosów wynosiła 316. Koalicja dwóch największych ugrupowań politycznych dysponuje w parlamencie ogromną przewagą 504 głosów na 631 miejsc.

Po otrzymaniu od prezydenta Niemiec Joachima Gaucka aktu nominacji w jego siedzibie, pałacu Bellevue, Merkel powróciła do Bundestagu, gdzie została zaprzysiężona. Formułę przysięgi zakończyła słowami "tak mi dopomóż Bóg".

Po południu odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego gabinetu. W środę Merkel i nowy minister spraw zagranicznych, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier, udadzą się w pierwszą podróż zagraniczną do Paryża.

Liderzy trzech partii - Merkel (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU) - podpisali w poniedziałek umowę koalicyjną stanowiącą podstawę programową nowego rządu. Socjaldemokraci przeforsowali w umowie szereg postulatów socjalnych, które - zdaniem kręgów gospodarczych – mogą osłabić tempo wzrostu gospodarczego i spowodować wzrost bezrobocia. Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na terenie całego kraju płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę.

Wicekanclerz Gabriel objął tekę ministra gospodarki i energetyki. Będzie odpowiedzialny za kluczowy projekt rządu - zamknięcie elektrowni atomowych i przestawienie energetyki kraju na odnawialne źródła energii. Największą personalną niespodzianką była decyzja Merkel o powierzeniu stanowiska ministra obrony kobiecie, dotychczasowej minister pracy Ursuli von der Leyen.

W polityce zagranicznej koalicjanci deklarują wolę rozwijania stosunków z Polską, wymieniając ją zaraz po głównym partnerze, Francji. W wyborach z 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem - SPD (25,7 proc. głosów w wyborach).

Dwa największe niemieckie bloki polityczne, nazywane z tego powodu "wielką koalicją", utworzyły po raz trzeci w historii RFN wspólny rząd. Poprzednio chadecy i socjaldemokraci rządzili razem w latach 1966-1969 i 2005-2009. Szczególnie ten drugi rząd, kierowany także przez Merkel, był bardzo dobrze oceniany przez media i ekspertów za skuteczną walkę ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz wdrożenie reform, w tym podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat.

Do negatywnych następstw dominacji największych partii w parlamencie należy wzrost znaczenia prawicowej i lewicowej opozycji pozaparlamentarnej, co było szczególnie widoczne za rządów pierwszej "wielkiej koalicji" w latach 60. W tym czasie doszło do znacznego wzmocnienia zarówno neonazistów, jak i organizacji lewackich.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

merkozy

,

Angela Merkel

,

kanclerz

,

Niemcy

Warto poczytać

 1. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 2. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook