Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: otwarte granice i euro priorytetem

16.12.2015

Utrzymanie największych europejskich osiągnięć, czyli otwartych granic wewnętrznych i wspólnej waluty, "leży w naszym najgłębszym własnym narodowym interesie" - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Żaden europejski kraj nie korzysta na tym tak jak Niemcy" - zaznaczyła Merkel w Bundestagu w rządowej deklaracji przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Dodała, że do zagwarantowania pokoju, wolności i dobrobytu niezbędne są nieustannie znaczne wysiłki i solidarność w UE, a "żadnemu państwu w Europie nie uda się samemu zapewnić sobie trwałej korzystnej pozycji w globalnej rywalizacji".

Według szefowej niemieckiego rządu "odgradzanie się nie jest w XXI wieku rozsądną opcją", a uporanie się z terroryzmem, zmianami klimatycznymi, kryzysem wokół uchodźców i przyczynami przymusowej migracji może nastąpić tylko wspólnie. "Dlatego właśnie w trudnych czasach nie wolno nam pójść za pokusą powrotu do działań narodowo-państwowych" - podkreśliła Merkel.

Jak powiedziała, Niemcy na prośbę Francji udzielają wsparcia działaniom zbrojnym przeciwko Państwu Islamskiemu, z czym wiążą się wysiłki na rzecz rozwiązania politycznego. "Chodzi o to, by zakończyć wojnę, i to bez (syryjskiego prezydenta Baszara) Asada" - podsumowała sens przedsięwzięć
dyplomatycznych.

W opinii niemieckiej kanclerz sankcje wobec Rosji będą mogły zostać złagodzone tylko w razie całkowitego uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. "Nadal uznajemy, że ewentualne zniesienie sankcji wobec Rosji uzależnione jest od pełnej realizacji pakietu (porozumień pokojowych) z Mińska" - zadeklarowała Merkel.

Odnosząc się do brytyjskich żądań daleko idącego zreformowania UE zapewniła, że niemiecki rząd nie zgodzi się na kwestionowanie zasadniczych osiągnięć integracji europejskiej, jak zasada swobodnego ruchu osobowego i niedyskryminowanie obywateli państw UE.

"Nadzieję budzi w nas to, że znajdowano dotąd zawsze dobre i uzgodnione rozwiązania, gdy państwo członkowskie widziało potrzebę sprecyzowania swej roli w Unii Europejskiej" - zaznaczyła.

PAP/frost
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 2. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 3. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 4. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 5. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 6. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 7. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 8. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook