Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Nie zajmowałam się tematem inwigilacji

16.02.2017

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zeznając jako świadek przed komisją śledczą Bundestagu badającą działalność służb wywiadowczych USA, opowiedziała się w czwartek za równowagą pomiędzy ochroną sfery prywatnej obywateli a skuteczną walką z terroryzmem.

-Właściwe relacje pomiędzy wolnością a bezpieczeństwem trzeba ustalać za każdym razem na nowo- powiedziała Merkel na początku przesłuchania. Jak zaznaczyła, takie stanowisko reprezentowała także w czerwcu 2013 roku, gdy dowiedziała się z mediów, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) gromadzi informacje za pośrednictwem specjalnych programów komputerowych. Opinia publiczna dowiedziała się o działalności NSA dzięki byłem pracownikowi służb USA Edwardowi Snowdenowi, który uciekł z Ameryki i przebywa obecnie w Rosji. Merkel powiedziała, że podtrzymuje to, co powiedziała wówczas, że "szpiegowanie wśród przyjaciół nie uchodzi". -To zdanie odzwierciedla moje wyobrażenie, co powinny robić służby wywiadowcze- dodała szefowa niemieckiego rządu. 

Zastrzegła, że "ani nie wiedziała, ani też nie mogła wiedzieć", co dzieje się w Niemczech w dziedzinie inwigilacji. Jak dodała, nie zajmowała się tym tematem. Wypowiedź Merkel o inwigilowaniu przyjaciół była reakcją na doniesienia mediów o podsłuchiwaniu jej telefonu komórkowego przez amerykański wywiad. Później okazało się, że niemiecki wywiad zagraniczny BND też inwigilował partnerów, rządy i instytucje zaprzyjaźnionych krajów, także na terenie Unii Europejskiej.  Nadzór nad służbami ma w Niemczech urząd kanclerski podlegający Merkel.  

Przesłuchanie ma pozwolić członkom komisji śledczej na zorientowanie się, co Merkel wiedziała o działaniach służb. Zdaniem opozycji kanclerz jest odpowiedzialna za wszystkie nieprawidłowości w działalności wywiadu. W zeszłym roku Bundestag uchwalił nowe przepisy zwiększające kontrolę nad służbami i ograniczające możliwość inwigilowania krajów sojuszniczych. 

fot.[PAP/EPA/FELIPE TRUEBA]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook