Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel namawia do rozmów z Rosją

23.11.2013

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel UE powinna "intensywnie" rozmawiać z Rosją, by zapobiec wywieraniu politycznej presji na kraje uczestniczące w Partnerstwie Wschodnim i zmuszaniu ich do opowiedzenia się po stronie Zachodu lub Moskwy.

"Widzimy, że strona rosyjska interpretuje udział w Partnerstwie Wschodnim i umowy stowarzyszeniowe z UE jako działania skierowane przeciwko Rosji" - powiedziała Merkel, zapewniając, że rosyjski punkt widzenia "nie jest zgodny z prawdą". Jak zaznaczyła, UE uważa Rosję nadal za strategicznego partnera i chce rozwijać z nią stosunki.

Wypowiedź szefowej rządu ukazała się na jej stronie internetowej jako nagranie wideo. Merkel zajmuje co tydzień stanowisko w istotnych sprawach dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.

"Będziemy musieli jeszcze raz porozmawiać z Rosją, aby nie dochodziło stale do sytuacji, w której trzeba opowiedzieć się po jednej lub po drugiej stronie" - wyjaśniła Merkel, dodając, że Niemcy włączą się do tego dialogu.

Zdaniem kanclerz sprawa zwolnienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko jest tylko jednym, lecz nie jedynym problemem. "Głównym problemem jest to, jak negocjować z Rosją, by nie powstała sprzeczność pomiędzy dobrymi stosunkami krajów Partnerstwa Wschodniego z Rosją, a ich dobrymi stosunkami z UE" - oświadczyła.

Merkel zapowiedziała, że przy następnej nadarzającej się okazji osobiście porozmawia z prezydentem Władimirem Putinem. Szefowa niemieckiego rządu w zeszły poniedziałek w Bundestagu w ostrych słowach ostrzegła Putina przed wywieraniem presji na kraje wschodnioeuropejskie pragnące zacieśniać stosunki z Brukselą.

W czwartek rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, co miało nastąpić pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że decyzję tę podjęto, kierując się interesami bezpieczeństwa narodowego; obawiano się m.in. pogorszenia relacji handlowych z Rosją. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 2. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 3. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 4. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 5. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 6. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 7. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook