Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Merkel: Ludziom należy mówić prawdę

07.09.2016

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w środę w Bundestagu, że jej rząd radzi sobie z kryzysem uchodźczym, a obecna sytuacja w Niemczech jest "o wiele lepsza" niż rok temu. Dodała, że Niemcy muszą przestrzegać takich wartości, jak wolność, bezpieczeństwo i solidarność.

Podczas debaty w parlamencie Merkel odrzuciła krytykę lewicowej opozycji, która zarzuciła jej bezczynność wobec kryzysu uchodźczego. „Sytuacja jest dziś o wiele lepsza niż rok temu” - powiedziała. Wśród dokonań swego rządu wymieniła ograniczenie liczby imigrantów, uchwalenie ustaw umożliwiających lepszą integrację uchodźców oraz sankcje wobec tych imigrantów, którzy odrzucają oferty nauki języka. Merkel przyznała, że jest jeszcze dużo do zrobienia, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Nie wszyscy uchodźcy przyjeżdżają z pokojowymi zamiarami” - zaznaczyła. „Obywatele mają prawo domagać się od nas zapewnianie bezpieczeństwa” - powiedziała szefowa rządu. Przypomniała, że rząd zdecydował o stworzeniu do 2018 roku kilku tysięcy dodatkowych etatów w policji i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Odnosząc się do sytuacji w UE, Merkel zauważyła, że europejska solidarność w kwestii imigrantów "pozostawia wiele do życzenia".**

Kanclerz powiedziała posłom, że dobry wynik antyislamskiej, antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w regionalnych wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w niedzielę jest „wyzwaniem nie tylko dla CDU, lecz dla wszystkich partii". AfD wyprzedziła kierowaną przez Merkel CDU, co uznano powszechnie za "policzek" wobec niej. 

Merkel zaznaczyła, że Niemcy powinny przestrzegać wartości, które uczyniły ten kraj silnym: wolności, bezpieczeństwa, sprawiedliwości i solidarności. Jej zdaniem nie wolno obrażać wyborców prawicowo-populistycznej partii, lecz trzeba poważnie traktować ich obawy.

„Ludziom należy mówić prawdę; tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie. Nie możemy się jednak językowo upodabniać do populistów, bo wówczas stracimy orientacje” - oświadczyła Merkel. Według niej terroryzm „nie jest nowym zjawiskiem”, przybyłym do Niemiec wraz z napływem uchodźców.

„Niemcy pozostaną Niemcami. Kraj od chwili założenia RFN się ciągle zmieniał, a zmiany nie są niczym złym. To, że Niemcy pozostały przy tym silne wynika z tego, że pozostają wierne swoim zasadom: liberalizmowi, demokracji, państwu prawa i gospodarce społecznej” - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Oraz wskazała na brak nowego zadłużenia, spadające bezrobocie, wzrost siły nabywczej i „najwyższa rewaloryzację emerytur od 23 lat” za jej rządów. Merkel broniła także, ponownie, umowy z Turcja.

„Jest ona w obopólnym interesie. Ludzie nie toną już na Morzu Egejskim. I o to nam chodziło” - podkreśliła. 

Ryb, PAP, welt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook