Jedynie prawda jest ciekawa

Merkel: Ludziom należy mówić prawdę

07.09.2016

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w środę w Bundestagu, że jej rząd radzi sobie z kryzysem uchodźczym, a obecna sytuacja w Niemczech jest "o wiele lepsza" niż rok temu. Dodała, że Niemcy muszą przestrzegać takich wartości, jak wolność, bezpieczeństwo i solidarność.

Podczas debaty w parlamencie Merkel odrzuciła krytykę lewicowej opozycji, która zarzuciła jej bezczynność wobec kryzysu uchodźczego. „Sytuacja jest dziś o wiele lepsza niż rok temu” - powiedziała. Wśród dokonań swego rządu wymieniła ograniczenie liczby imigrantów, uchwalenie ustaw umożliwiających lepszą integrację uchodźców oraz sankcje wobec tych imigrantów, którzy odrzucają oferty nauki języka. Merkel przyznała, że jest jeszcze dużo do zrobienia, przede wszystkim w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Nie wszyscy uchodźcy przyjeżdżają z pokojowymi zamiarami” - zaznaczyła. „Obywatele mają prawo domagać się od nas zapewnianie bezpieczeństwa” - powiedziała szefowa rządu. Przypomniała, że rząd zdecydował o stworzeniu do 2018 roku kilku tysięcy dodatkowych etatów w policji i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Odnosząc się do sytuacji w UE, Merkel zauważyła, że europejska solidarność w kwestii imigrantów "pozostawia wiele do życzenia".**

Kanclerz powiedziała posłom, że dobry wynik antyislamskiej, antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w regionalnych wyborach w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w niedzielę jest „wyzwaniem nie tylko dla CDU, lecz dla wszystkich partii". AfD wyprzedziła kierowaną przez Merkel CDU, co uznano powszechnie za "policzek" wobec niej. 

Merkel zaznaczyła, że Niemcy powinny przestrzegać wartości, które uczyniły ten kraj silnym: wolności, bezpieczeństwa, sprawiedliwości i solidarności. Jej zdaniem nie wolno obrażać wyborców prawicowo-populistycznej partii, lecz trzeba poważnie traktować ich obawy.

„Ludziom należy mówić prawdę; tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie. Nie możemy się jednak językowo upodabniać do populistów, bo wówczas stracimy orientacje” - oświadczyła Merkel. Według niej terroryzm „nie jest nowym zjawiskiem”, przybyłym do Niemiec wraz z napływem uchodźców.

„Niemcy pozostaną Niemcami. Kraj od chwili założenia RFN się ciągle zmieniał, a zmiany nie są niczym złym. To, że Niemcy pozostały przy tym silne wynika z tego, że pozostają wierne swoim zasadom: liberalizmowi, demokracji, państwu prawa i gospodarce społecznej” - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Oraz wskazała na brak nowego zadłużenia, spadające bezrobocie, wzrost siły nabywczej i „najwyższa rewaloryzację emerytur od 23 lat” za jej rządów. Merkel broniła także, ponownie, umowy z Turcja.

„Jest ona w obopólnym interesie. Ludzie nie toną już na Morzu Egejskim. I o to nam chodziło” - podkreśliła. 

Ryb, PAP, welt.de

Fot. [PAP/epa]
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook