Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel krytykuje landy

13.04.2017

Merkel krytykuje landy za błędy w walce z terroryzmem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla gazet z grupy medialnej Funke wytknęła niektórym niemieckim krajom związkowym błędy i zaniedbania w walce z terroryzmem. Oświadczyła, że Niemcy nigdy nie pogodzą się z terroryzmem.


Merkel zwróciła uwagę, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego ciągle jeszcze różnią się w poszczególnych krajach związkowych Niemiec. "Wszystkie landy powinny zabiegać o osiągnięcie równego poziomu bezpieczeństwa" - powiedziała w opublikowanym w czwartek wywiadzie szefowa rządu.


Merkel skrytykowała władze Nadrenii Północnej-Westfalii za brak prawnych możliwości wykorzystania do walki z przestępczością funkcjonariuszy policji pracujących po cywilnemu.


"Kontrole osób niezależnie od konkretnego podejrzenia powinny być przeprowadzane we wszystkich landach Niemiec" - powiedziała niemiecka kanclerz. Jej zdaniem wiele do życzenia pozostawiają też działania prewencyjne wobec osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Działania prewencyjne funkcjonują dobrze w Bawarii, szwankują natomiast w Berlinie i w Nadrenii Północnej-Westfalii - zaznaczyła Merkel.


Kwestie związane z bezpieczeństwem podlegają w Niemczech, które są państwem federalnym, władzom landów. Instytucje centralne - prokuratura federalna czy Federalny Urząd Kryminalny – podejmują działania tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo całego kraju.


"Nigdy nie pogodzimy się z terroryzmem" - oświadczyła Merkel. "Wiemy, że tak jak wiele innych krajów jesteśmy zagrożeni terroryzmem i robimy wszystko, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo bez ograniczania wolności" - powiedziała. Przypomniała, że rząd zatroszczył się o zwiększenie liczby policjantów i nowe ustawy - tam, gdzie było to konieczne.


Merkel przyznała, że niektórzy uchodźcy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. "Nie podlega dyskusji, że wśród tak wielu ludzi, szukających schronienia w naszym kraju, były też osoby, którymi zainteresowały się organa bezpieczeństwa" - powiedziała. Merkel zastrzegła, że Niemcy znajdowały się w polu zainteresowania islamskich terrorystów na długo przed falą uchodźców.


We wtorek w Dortmundzie doszło do zamachu bombowego na autokar z drużyną piłki nożnej Borussia Dortmund. W pobliżu pojazdu eksplodowały trzy ładunki wybuchowe. Obrażenia odniósł jeden z piłkarzy oraz policjant eskortujący drużynę. W środę policja zatrzymała podejrzanego o ten czyn islamistę. Dokonano przeszukania mieszkań zatrzymanego oraz mającego także islamistyczne zaplecze innego podejrzanego w tej sprawie.


W pobliżu bomby ukrytej w krzakach znaleziono trzy listy z deklaracją sprawstwa o identycznej treści. Wskazuje ona na możliwość inspiracji islamistycznej. W tekście m.in. sformułowano żądania wycofania niemieckich samolotów wielozadaniowych Tornado z działań w Syrii i zamknięcia bazy lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

[fot. PAP/EPA]


Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook