Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel krytykuje landy

13.04.2017

Merkel krytykuje landy za błędy w walce z terroryzmem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla gazet z grupy medialnej Funke wytknęła niektórym niemieckim krajom związkowym błędy i zaniedbania w walce z terroryzmem. Oświadczyła, że Niemcy nigdy nie pogodzą się z terroryzmem.


Merkel zwróciła uwagę, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego ciągle jeszcze różnią się w poszczególnych krajach związkowych Niemiec. "Wszystkie landy powinny zabiegać o osiągnięcie równego poziomu bezpieczeństwa" - powiedziała w opublikowanym w czwartek wywiadzie szefowa rządu.


Merkel skrytykowała władze Nadrenii Północnej-Westfalii za brak prawnych możliwości wykorzystania do walki z przestępczością funkcjonariuszy policji pracujących po cywilnemu.


"Kontrole osób niezależnie od konkretnego podejrzenia powinny być przeprowadzane we wszystkich landach Niemiec" - powiedziała niemiecka kanclerz. Jej zdaniem wiele do życzenia pozostawiają też działania prewencyjne wobec osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Działania prewencyjne funkcjonują dobrze w Bawarii, szwankują natomiast w Berlinie i w Nadrenii Północnej-Westfalii - zaznaczyła Merkel.


Kwestie związane z bezpieczeństwem podlegają w Niemczech, które są państwem federalnym, władzom landów. Instytucje centralne - prokuratura federalna czy Federalny Urząd Kryminalny – podejmują działania tylko w przypadkach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo całego kraju.


"Nigdy nie pogodzimy się z terroryzmem" - oświadczyła Merkel. "Wiemy, że tak jak wiele innych krajów jesteśmy zagrożeni terroryzmem i robimy wszystko, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo bez ograniczania wolności" - powiedziała. Przypomniała, że rząd zatroszczył się o zwiększenie liczby policjantów i nowe ustawy - tam, gdzie było to konieczne.


Merkel przyznała, że niektórzy uchodźcy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. "Nie podlega dyskusji, że wśród tak wielu ludzi, szukających schronienia w naszym kraju, były też osoby, którymi zainteresowały się organa bezpieczeństwa" - powiedziała. Merkel zastrzegła, że Niemcy znajdowały się w polu zainteresowania islamskich terrorystów na długo przed falą uchodźców.


We wtorek w Dortmundzie doszło do zamachu bombowego na autokar z drużyną piłki nożnej Borussia Dortmund. W pobliżu pojazdu eksplodowały trzy ładunki wybuchowe. Obrażenia odniósł jeden z piłkarzy oraz policjant eskortujący drużynę. W środę policja zatrzymała podejrzanego o ten czyn islamistę. Dokonano przeszukania mieszkań zatrzymanego oraz mającego także islamistyczne zaplecze innego podejrzanego w tej sprawie.


W pobliżu bomby ukrytej w krzakach znaleziono trzy listy z deklaracją sprawstwa o identycznej treści. Wskazuje ona na możliwość inspiracji islamistycznej. W tekście m.in. sformułowano żądania wycofania niemieckich samolotów wielozadaniowych Tornado z działań w Syrii i zamknięcia bazy lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

[fot. PAP/EPA]


Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 2. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 3. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 4. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 5. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook